• Demo
  • Demo
  • Demo
  • Demo

DEN TŘETÍ - Sobota 12.12.2015 - Kozlovice

 

SOUZNĚNÍ 2015 (17. ročník) www.souzneni-festival.cz

 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava.

CONSONANCE 2015: 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.

Třetí den Mezinárodního festivalu Souznění patří tradičně Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích. Celodenní program v sobotu 12. prosince nabídl kromě dopoledních obchůzek s koledou a volných vystoupení, také speciální pořady, přehlídku lidových řemesel a bohatou gastronomii s koštem nápojů. Během večerního pořadu byl předán společností Huisman Sviadnov charitativní dar do finanční sbírky, která trvá po celou dobu festivalu.

 

Nejen vydařené počasí, ale hlavně zajímavý program přilákaly návštěvníky v hojném počtu na třetí den festivalu Souznění. Ten je tradičně spjatý s Vánočním jarmarkem v Kozlovicích. Že i po letech má festival stále svým návštěvníkům co nabídnout, potvrzují slova jednoho z nich, pana Pavla z Kozlovic: „Na jarmark chodíme pravidelně, líbí se nám tady přehlídka lidových řemesel, například malování na vánoční baňky, a určitě jsou hodně zajímavé i mezinárodní soubory.“

Počet lidí, kteří se na jarmark přišli podívat, potěšil i samotné soubory: „Atmosféra tohoto jarmarku je skutečně sváteční a velký zájem ze strany návštěvníků o sobotní program nás určitě překvapil,“ prozradil Libor Žondra z Hanáckého souboru písní a tanců KLAS z Kraslic na Hané, který svůj festivalový program postavil na adventních zvycích spjatých s významnými světci – sv. Ondřejem, sv. Mikulášem, sv. Barborou, sv. Lucií a sv. Ambrožem.

Dalším velkým lákadlem letošního ročníku byl i gruzínský soubor QALILO, který k nám zavítal z hlavního města Tbilisi. Tento početný zahraniční host učaroval diváky svým pro nás netradičním zakavkazským folklorem. Ženský pěvecký sbor společně s jediným mužským zástupcem – uměleckým vedoucím souboru Nugzarem Qavtaradzem, předvedl zvučné lidové písně svého kraje doprovázené na typické gruzínské nástroje.

Pěvecké vystoupení nabité energií v sobotu předvedly ĽUDOVÁ HUDBA Stana Baláža (Laureát 70. MFF Strážnice 2015) společně se sólistkami FS Raslavičan z Ráslavic. Zástupci východního Slovenska k nám přijeli reprezentovat hudbu horného Šariša. Během svého programu představili výběr šariškých koled, sólových skladeb i verbunské melodie a tradiční koledy z rodných Ráslavic. „Dnešní atmosféru si naplno vychutnáváme, přestože se nacházíme v hektickém předvánočním čase a každý toho máme hodně. I přesto musím konstatovat, že jsme dnes všichni trochu pookřáli, konečně jsme se pozastavili a jsme velmi rádi, že tady můžeme být.“

Adventní program Dolňácka s sebou na festival přivezl také kolektivem mladý Folklorní soubor PENTLA z Boršic. „Hrálo se nám tady skvěle. V Kozlovicích jsme poprvé a překvapila nás tady ta sváteční atmosféra, a že je tady tolik lidí,“ přiznal po vystoupení člen souboru Václav Tomášů.

K sobotnímu programu tradičné patří také řemesla. Návštěvníci měli možnost vidět, jak vznikají například svíčky ze včelího vosku i jak se vyrábějí koberce, kovářské a řezbářské výrobky. Zakoupit jsme si mohli během dopoledne například slaměné ozdoby, dekorativní keramiku či šperky. „Jsem na Vánočním jarmarku v Kozlovicích letos se svými výrobky podruhé a líbí se mi tady. Musím potvrdit, že lidé mají o řemeslnické výrobky skutečně zájem,“ neskrývá nadšení u svého stolku s textilními výrobky Marta Slípková.

Kdo měl chuť, mohl si vybrat z nabídky gastronomických specialit. Málokdo například odolal stánku s vynikající ručně vyráběnou čokoládou, která je bez konzervačních látek a z prvotřídních kakaových bobů. Bez povšimnutí nezůstala ani tradiční výroba slovenských korbáčiků a brynzových halušek, které sebou na festival přivezli zástupci slovenské gastronomie z Oravské Polhory v čele s Ivanem Matisem.

S velkým zájmem se setkal odpolední program v kostele sv. Michaela a sv. Barbory. Zde společně uvedli sólisté Chrámového sboru ze Štramberka s kvartetem Komorního orchestru P. J. Vejvanovského z Nového Jičína, herci divadelního souboru Pod věží ze Štramberka a nositelem ceny Laureát Strážnice 2010 SPLT Valašským vojvodou z Kozlovic pořad Za nebeskou bránou II. – od svaté Máří do Tří králů, který je sestaven z  církevních i lidových písní s tématikou světců. Propojení obou žánrů a vydařená režie Anny Hrčkové sklidily v závěru u diváků dlouhé ovace ve stoje.

Během hlavního večerního programu, kde vystoupily všechny festivalové soubory se svátečními programy svých krajů, předala společnost Huisman Sviadnov charitativní dar ve výši 20 000 korun do finanční sbírkyna nákup speciálního vozíčku pro sestry Přádkovy,sedmiletou Alžbětu a osmiletou Zdislavu z Frenštátu pod Radhoštěm. Ty navíc překvapily diváky v sále Obecního úřadu krátkým vystoupením během večerního pořadu.

O další četné příspěvky se v kozlovickém programu postarali z řad domácích účinkujících: KONOPJAN z Ostravy,DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a Schola.

Diváky během dopoledního programu bavila svou zábavnou scénkou o Příchodu Tří králů a Živým Betlémem Divadelní společnost Kozlovice. Návštěvníci Vánočního jarmarku mohli tradičně využít Dne otevřených dveří Obecné školy v areálu Fojtství.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

Pořadatelem byla hudební agentura Zdeny, obec Kozlovice a spolupořadatelem SLPT Valašský vojvoda.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

                                                                                                                              Ostrava 13. 12. 2015

 

Ředitel a dramaturg festivalu:                                     Produkce:

Zdeněk Tofel                                                                   Věra Tobolová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                          e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420/604245814                                                  mobil: +420/739091226

Mediální zastoupení:

Kamila Benková

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil:+420/724066724

 


Další fotografie z Kozlovic můžete naleznout zde:

http://merkovice.rajce.idnes.cz/Souzneni_Kozlovice_2015

http://jarmila49.rajce.idnes.cz/Kozlovice_-_Souzneni_MF_adventnich_a_vanocnich_zvyku_12.12.2015/

Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.