Baborák Ensemble

BABORAK ENSEMBLE založil hornista a dirigent Radek Baborák. Jeho členy spojuje radost ze vzájemného sdílení hudby mistrů čtyř stylových období i entuziasmus při objevování neznámých skladeb a hledání osobitého netradičního vyznění kompozic, které jsou Ensemblu dedikovány nebo přímo pro něj autorsky upraveny. Jádrem komorního souboru je lesní roh a smyčcové kvarteto hrající ve složení Dalibor Karvay, Martina Bačová – housle, Karel Untermüller – viola, Hana Baboráková – violoncello. Již od prvních koncertů a projektů se tato formace rozšiřuje podle repertoárových a stylových potřeb jednotlivých skladeb.

Baborák ensemble spolupracuje s řadou výjimečných muzikantských osobností, koncertními mistry a hráči Berlínské, Mnichovské, České Filharmonie, jakými jsou Lorenz Nasturica, Wilfried Strehle, Wenzel Fuchs, Benze Boganiy či Jana Boušková. S BABORAK ENSEMBLE vystupují rovněž spřízněné české soubory jako Epoque Quartet, Clarinet Factory. Nedílnou součástí uměleckého života ansámblu je přímá spolupráce se skladateli, mezi které patří Miloš Bok, František Šterbák, Tomáš Ille nebo Ondřej Brousek.

BABORAK ENSEMBLE pravidelně vystupuje na festivalech Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Mitte Europa, Janáčkův festival, Lipa Musica, Grünwalder Musiktage, Concerts in St. Donat Zadar. Na koncertech v Japonsku hrál v prestižních sálech Kitara Saporo, Tokyu, Osace, Mitu. Jako residenční soubor se představil v řadě koncertů v klášteře Sv. Anežky v Praze. Svůj poslední projekt ORQUESTRINA pokřtil BABORAK ENSEMBLE ve vyprodaném komorním sále Berlínské filharmonie.

Soubor realizoval řadu pozoruhodných nahrávek. Pro japonskou společnost Exton natočil debutové CD s průřezem repertoáru – Mozart, Beethoven, Krol, Turner. Album ,,QuattroStagionni´´ představilo italskou hudbu Vivaldiho, Coreliho, Donizettiho, Sinigalii, Roty a bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Pro Supraphon nahrál soubor skladby Bohuslava Martinů, Charlese Koechlina a Carla Nielsena. CD ,,Orquestrina´´vydalo nezávislé nakladatelství Animal music a obsahuje úpravy děl Astora Piazzolly – Historiredu Tango, Ravela – Bolero a Faurého Pavanu.

 

  Radek Baborák

Hornista Radek Baborák začal na lesní roh hrát v osmi letech u Karla Křenka a  Pražskou konzervatoř vystudoval u profesora Bedřicha Tylšara. Dnes patří mezi nejvýraznější osobnosti domácí i mezinárodní hudební scény. Sólově koncertuje se světovými orchestry a spolupracuje se špičkovými dirigenty a hudebníky. Je hostem prestižních festivalů a jeho koncerty jsou nahrávány a přenášeny rozhlasovými i televizními stanicemi. Rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky, realizované u předních vydavatelství klasické hudby. Odborná kritika a posluchači oceňují jeho elegantní, nenásilný přednes, zpěvný tón i virtuosní techniku, která mu dovoluje překračovat limity nástroje, rozšiřovat a obohacovat hornový repertoár. Jediný na světě vystupuje na recitálech s klavírem, harfou, varhanami, orchestrem a smyčcovým kvartetem. Jako sólista hrál s Berlínskou filharmonií řízenou Danielem Barenboimem či Simonem Rattlem nebo s Mnichovskou filharmonií řízenou Jamesem Lewinem. Pravidelně spolupracuje s dirigentem Seiji Ozawou.

Neodmyslitelnou součást Baborákova hudebního života tvoří komorní hudba. Je uměleckým vedoucím a dirigentem České Sinfonietty, Pražských komorních sólistů, Českého hornového sboru, Afflatus Quintet a Baborak Ensemble. Po osmi sezónách na postu sólo hornisty Berlínských filharmoniků se Radek Baborák, vítěz soutěží v Ženevě, Markneukirchenu, ARD Mnichov, rozhodl věnovat vlastní sólové kariéře, pedagogické činnosti na HAMU a dirigování.

 

Hana Baboráková

Hana Baborákova Shabuová začala studovat hru na violoncello pod vedením Mirko Škampy v deseti letech. Později studovala ve třídě Františka Pišingera na Pražské Konzervatoři a na Hamu u Miroslava Petráše. V roce 1997 byla přijata na Mnichovskou Hochschule für Musik do třídy renomovaného pedagoga Waltra Nothase, kterou absolvovala získáním Mistrovského diplomu v roce 2001. Je zakládající členkou souboru a její expresivní hudební projev a nezaměnitelná tónová prezence tvoří nedílnou součást zvukového spektra Baborák Ensemble. Vyhledávaná komorní hráčka spolupracuje s hráči Berlínských, Mnichovských, Petrohradských filharmoniků na festivalech St. Petersburg-White Nights, Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův festival, Musica Trancoso, Mitte Europa, Lipa Musica. Během své kariéry vystoupila v nejprestižnějších sálech v Evropě, Asii a USA, mezi jinými v Carnegie Hall, Suntory Hall, Paris Opera, Teatro La Scalla, Berlínská filharmonie.  Ve Statní opeře Mnichov hrála pod vedením maestra Zubina Mehty a Wolfganga Sawalische a jako členka West – Eastern Divan Orchestra spolupracovala s maestrem Danielem Barenboimem. Od roku 2010 je vedoucí skupiny Česká Sinfonietta a Pražských komorních sólistů. V roce 2001 byla oceněna cenou Gideona Kleina na soutěži Pražského Jara. Realizovala nahrávky pro společnosti Suprafon, Exton, Animal records, Český rozhlas a Českou televizi. Oba rodiče Hany Baborákové Shabuové jsou respektovaní hudební pedagogové, jako pokračovatelka rodinné tradice se sama aktivně podílí na výchově mladé generace violoncellistů.

 

Martina Bačová

Houslistka Martina Bačová patří mezi nejžádanější české umělce své generace.

Studia započala v rodné Ostravě na Janáčkově konzervatoři, později pokračovala na Pražské konzervatoři. Po absolvování Fakulty Umění u profesora Zdeňka Goly pokračovala na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u profesora Ivana Ženatého a v roce 2011 graduovala s „Meisterklasse Diplom“. Její sólové koncerty jsou ceněny odbornou kritikou i publikem, které dovede upoutat expresivním, dynamickým a vášnivým hudebním projevem. Sólově vystupuje na festivalech Pražské Jaro, Mahlerova Jihlava, Festival de Nancy, St. Gellert festival, Jerusalem Festival, Festival de la Vezere nebo Janáčkovy Hukvaldy. Pravidelně koncertuje v prestižních sálech ve Švýcarsku, Německu, Francii, Nizozemí, Maďarsku, Španělsku, Korey, USA. Vystupovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Jerusalem Symphony Orchestra, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Hradec Králové, Karlovarským symfonickým orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice, Filharmonií Bohuslava Martinů, s komorními orchestry Camerata Janáček, Czech Virtuosi, St. Gellert Academy. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Na své debutové CD ,,Elegantní provokace“, které získalo ve Velké Británii ocenění ,,Outstanding Recording´´ v prestižním International Record Review Journal, nahrála s klavíristou Alexandrem Starým skladby Leoše Janáčka, Bély Bartóka, George Enescu, Otmara Máchy.

Martina Bačová získala první ceny na mezinárodních soutěžích Kociánova houslová soutěž, Prague Junior Note, Beethovenův Hradec a hlavní cenu poroty mistrovských kurzů v Meissenu. Na základě nahrávky obdržela stipendium na Clevelend Encore School for Strings, kde studovala u Lindy a Davida Cerone. Paralelně se sólovými a komorními projekty působí jako koncertní mistr České Sinfonietty, Pražských komorních sólistů a orchestru Summer Academy Biel.

 

Comments are closed.

 • Nejnovější příspěvky

  Souznění 2018 – Den 4: Ostrava & Frenštát pod Radhoštěm

  26.12.2018
  Neděle 16. 12. 2018 – Frenštát pod Radhoštěm, Ostrava O tom, že festival Souznění je důležitou součástí kulturně-společenského života nejen v Moravskoslezském kraji, svědčí fakt, že se závěrečného dne zúčastnil také Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Přítomní však byli rovněž místostarostové Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh a Pavel Mička. „Jsem nesmírně rád, že Moravskoslezský […]

  Souznění 2018 – Den 3: Kozlovice

  26.12.2018
  Sobota 15. 12. 2018 – Kozlovice Stále stejně, a přece jinak. I tak můžeme ve zkratce okomentovat třetí festivalový den Souznění, který sice vychází z osvědčeného modelu, přesto vždy nabídne něco navíc. Něco, co je natolik inspirující a lákavé, že přivábí do malebných Kozlovic v Beskydech nejen místní, ale i řadu obyvatel z okolních měst. Ti všichni totiž […]

  Souznění 2018 – Den 2: Kunčice pod Ondřejníkem

  26.12.2018
  Pátek 14. 12. 2018 – sál restaurace Huťařství v Kunčicích pod Onřejníkem Kola žánrové pestrosti, která je pro festival Souznění charakteristická, se naplno roztočila také v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sál restaurace Huťařství patřil skupině Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou a také cimbálové muzice Ondřejníček, jež se představila jako velmi sympatický předskokan. „Myslím si, že to byla […]

  Souznění 2018 – Den 1: Frýdek-Místek

  26.12.2018
  Čtvrtek 13. 12. 2018 – kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku Už před samotným vystoupením Patricia Janečková v rozhovoru řekla, že úvodní koncert dvacátého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění bude výjimečný. A měla pravdu. Ostatně když se na jednom místě a ve stejném čase setkají naprosto jedineční hudebníci, musí být […]

  PF 2018

  24.12.2017
 • Záštita na MF Souznění 2018:

  Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, náměstek primátora statutárního města Ostrava Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

  Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

  Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.