Souznění 2014 - den čtvrtý

Neděle 14. 12. 2014 – Ostrava

Čtvrtý den festivalu Souznění začal v duchovním tónu. V Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se konala tradiční Mše svatá, kterou obohatily písně komorního souboru staré hudby FLAUTUS VOCIS.

Následně se festivalové dění přesunulo do Domu kultury města Ostravy. Galakoncert už uvítal řadu významných hudebníků a letos se k nim přiřadil DAN BÁRTA se svým projektem ILLUSTRATOSPHERE. Moderátor Galakoncertu Radek Erben se vyjádřil jasně: DAN BÁRTA je zpěvák, který nemá v Česku konkurenci. A hlasový ekvilibrista to hned od počátku potvrzoval.

Skladby ILLUSTRATOSPHERE jsou silné především díky své jemnosti s vyrovnanou zvukovou hladinou. Diváci soustředěně poslouchali, místy by bylo slyšet spadnutí pomyslného špendlík na zem Zcela přesné stylové souznění mezi hlasovým a instrumentálním mistrovstvím se vyznačovalo plejádou rozmanitých emocí. Mnohdy stěží uchopitelných, přesto emocí, které si dokážou každého podmanit. Doslova a do písmene: óda na delikátnost. Toto rozdávání hudební inteligence, na kterou jsou veškerá slova vesmíru krátká, pak uzavřela skladba „Seven Days“ od Stinga.

„Na folklorních festivalech toho našinec moc nenahraje, takže jsem se byl podívat na ty partičky, co zde hrály. A třeba ti Moldavci byli docela dobří. Každopádně i s naším dnešním koncertem jsme byli spokojeni,“ okomentoval své vystoupení DAN BÁRTA.

Navíc DAN BÁRTA měl právě v neděli 14. prosince narozeniny, proto si pro něj organizátoři nachystali překvapení. Unikátní dort v podobě klobouku, jakožto symbolu souboru Valašský vojvoda, s vážkou zpěváka očividně potěšil.

Galakoncert si nenechala ujít ani řada významných hostů z kulturně-společenské sféry. Mezi nimi například biskup Ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz, ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík, starostka obce Václavovice Magda Pustková, starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel nebo starosta obce Hukvaldy Luděk Bujnošek.

„Na Souznění chodíme s rodinou každý rok a je to pro nás velký symbol Vánoc. Vánoce si ani nedokážu představit bez koled, a co je víc než slyšet tuto hudbu živě,“ řekl další stálý návštěvník festivalu Nikos Kuluris z populární kapely Kryštof.

Multižánrovost festivalu podtrhli další účinkující. Velmi temperamentní a energii nabité vystoupení, v němž nechyběly například tanec na svátek narození Krista nebo pastýřská píseň, předvedli moldavští VATRA HORELOR. Naopak strakonický PRÁCHEŇÁK si připravil vánoční písně z jihozápadních Čech, přesněji z Prácheňska. Velmi sympaticky se uvedl také dětský folklorní soubor ONDRÁŠEK z Frýdku-Místku, v jehož pásmu upoutaly ukázky o koledování chlapců a děvčat.

Soubor VALAŠSKÝ VOJVODA zase oslnil přítomné titulní lyrickou písní „Byltě jeden člověk“ z připravovaného CD, kterou doprovázelo působivé scénické ztvárnění.

Mimo folklórní žánr se pohyboval komorní soubor staré hudby FLAUTUS VOCIS ze slovenského Strečna s repertoárem z období renesance (14. – 15. století). Zazněla například španělská koleda Riu, Riu, Chiu, ale nechyběly ani italské frottoly, písně v latině nebo Klobucký tanec ze vzácné slovenské Vietorisovy tabulatúry (16. - 17. století). A přestože mnohé z těchto ukázek vznikly před více než pěti sty let, tak jejich svěžest byla obdivuhodná.

„Na Souznění se nám velmi líbilo, že všude, kde jsme přišli, bylo hodně lidí a srdečná atmosféra. Také organizace klapala na jedničku s hvězdičkou! Byli jsme opravdu velmi spokojení,“ uvedla vedoucí souboru Otília Moravčíková

Oblíbenou součástí festivalu je setkání lidových řemeslníků, kteří přispívají k tomu, že se stále dodržují lidové tradice. Což je, zvláště v právě probíhajícím období stresu a spěchu, více než potěšující. A příkladné.

Festival Souznění také prokázal, že umí nadělovat hodnotné dárky, na které se nezapomíná. Během všech čtyř dnů probíhala charitativní sbírka pro sedmiletého Viktora Grilece z Veřovic. Tento chlapec se totiž narodil se vzácnou kloubní vadou jménem artrogrypóza a k tomu, aby si mohl plnohodnotně hrát se svými spolužáky ze základní školy, potřebuje speciální chodítko. A právě finanční výtěžek z této sbírky pomůže k tomu, aby mu rodiče toto chodítko co nejdříve pořídili.

„Nejde vyjádřit slovy, co cítím. Je skvělé, že festival Souznění vůbec něco takového dělá,“ uvedla dojatá maminka Viktora Gabriela Řezníčková poté, co zjistila, že se během čtyř dnů vybralo téměř 12 tisíc korun.

Šestnáctý ročník Souznění je za námi, nicméně věřme, že pomalu, ale jistě se už otevírá sedmnáctá kapitola toho Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva zemědělství České republiky, Evropského fondu regionálního rozvoje, statutárního města Frýdek-Místek, městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky, obce Kozlovice, obce Václavovice, obce Hukvaldy a všech našich významných partnerů.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.