Souznění 2014 - den první

Čtvrtek 11. 12. 2014 – kostel sv. Václava ve Václavovicích

Martin Chodúr před svým vystoupením přiznával, že cílem programu, který si pro návštěvníky koncertu v kostele sv. Václava ve Václavovicích připravil, je přinést lidem do srdcí tu pravou vánoční atmosféru. To se povedlo bezezbytku.

Ostatně i sám hlavní protagonista po koncertě zářil. „Dojmy mám úžasné. Atmosféra byla vskutku vánoční. Všechno se povedlo a klapalo,“ rozplýval se po vystoupení ostravský zpěvák.

Koncert začal písní „Amazing Grace“, jejímuž úvodu vévodil uhrančivý Chodúrův hlas, a postupně se přidávali další muzikanti z kapely MACH5. Poté následovala loudavě tajemná a rozverná „Je to dávno pryč“ s jazzovým feelingem.

Vyvážený program bez hluchých míst plul na vícero žánrových rovinách. V listopadu pětadvacetiletý vokalista představil autorské skladby z alba „Manifest“, klasické vánoční písně, černošské spirituály, nebál se zařadit ani songy, které proslavil Frank Sinatra („My Way“), Leonard Cohen („Hallelujah“) nebo pocházejí z dílny slavného skladatele Ennia Morriconeho („Your Love“).

A dokonce podnikl hudební výlet do Walesu 16. století, kde má kořeny vánoční tradicionál „Deck the Hall“. „Bylo to úžasné, nejlepší koncert, který snad ve Václavovicích byl!“ notovali si při odchodu návštěvníci.

Martin Chodúr si nepotrpěl na velká a okázalá gesta, nicméně bylo patrné, že celým svým já je v každé vteřině svého vystoupení. Komunikoval především svým hutným a výrazným hlasem. Což se ukázalo jako optimální volba. Pro všechny. Zasloužený prostor dostávali ve vyhrávkách také členové doprovodné kapely, a to především pianista Vlastimil Šmída a saxofonistka Marcela Božíková. Dále skupinu MACH5 tvoří kontrabasista Marian Friedl, bubeník Patrik Benek a kytarista Jan Kyjovský.

Navíc od druhé třetiny koncertu vstoupil zcela přirozeně do hudebního dění devítičlenný gospelový sbor. A také díky jemu se prezentované písně staly ještě silnějšími a výraznějšími. Platilo to například pro přímočarý černošský spirituál „On My Way“ nebo o písni o přátelství od Simona a Garfunkela „Bridged over the Troubled Waters“.

Nutno ještě zmínit, že v první polovině koncertu zazněl také song „Dům“ s poměrně netradičním textovým nápadem z připravovaného alba.

Atmosféra s přibývajícím časem gradovala. Publikum ovšem svou pozornost a soustředěnost neopouštělo. Jasný důkaz, že koncert přítomné zaujal. Ostatně mnohdy písně neodměňovali „pouze“ potleskem, ale spíše mohutným aplausem. Což hovoří za vše. A ani tedy nepřekvapilo, že se nakonec Martinu Chodúrovi, hudebníkům a vokalistům tleskalo ve stoje a přídavek „Tichá noc“ zpíval sborově zcela zaplněný kostel.

„Tento kostel má v sobě magickou sílu. Je to taková kombinace moderního prostředí, kde je teplo, s klasickým svatým místem, jako je každý kostel,“ pochvaloval si na závěr ještě Martin Chodúr.

Letošní ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění zahájila starostka Václavovic Magda Pustková. Ta mimo jiné hovořila o tom, že si český národ zachovává duchovní kulturu. Ten, kdo zavítal 11. prosince do kostela svatého Václava na vystoupení Martina Chodúra, musel s jejími slovy souhlasit.

Záznam koncertu Martina Chodúra s kapelou MACH5 a gospelovým sborem odvysílá v lednu 2015 Český rozhlas Ostrava na společné regionální celostátní vlně v pořadu Koncert studia noc.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva zemědělství České republiky, Evropského fondu regionálního rozvoje, statutárního města Frýdek-Místek, městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky, obce Kozlovice, obce Václavovice, obce Hukvaldy a všech našich významných partnerů.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.