DFS Valášek z Kozlovic

 

Dětský folklorní soubor Valášek působí od roku 1982 obci Kozlovice a ve své práci navazuje na tradici lidové kultury oblasti moravskoslezských Beskyd, úžeji pak bývalého Hukvaldského panství. V současnosti máme ve Valášku přes 60 dětí – i s „Přípravkou“ vč. dvou cimbálových muzik.

Organizační vedoucí je Petra Prašivková, o uměleckou stránku a choreografii se starají Veronika Fizková, Jakub Kahánek a Sandra Wesleyová, která také připravuje nejmenší předškolní děti v „ Přípravce“. Od roku 2011 je nedílnou součástí Valášku malá muzička, která nacvičuje pod vedením Páji Prašivkové, čítá 7 členů a primášem je Filip Krpec.

Mezi naše nejoblíbenější festivaly, kterých se pravidelně účastníme, patří Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce pod Ondřejníkem, vánoční festival adventních zvyků, koled a řemesel Souznění, MFF Soláň nebo také Rožnovské slavnosti. V loňském roce 2015 jsme pak stáli u realizace koncertu cimbálových muzik z Kozlovic s názvem Aby zmy se dobře měli a písničky sobě pěli, kde kromě dvou cimbálových muzik Dětského folklorního souboru Valášek vystoupily i další tři muziky z Kozlovic. Již tradicí se stalo pravidelné setkání „Cimbály na ulici“ pořádané vždy v termínu letního slunovratu.

Již nyní zveme všechny příznivce dětského folkloru na akce, které plánujeme v souboru zrealizovat v příštím roce: v květnu 2017 se opět sejdeme na koncertu 5 cimbálových muzik z Kozlovic, v červnu 2017 pak Valášek oslaví své 35. výročí.

V celém souboru Valášek je hlavní náplní práce podporovat u dětí zájem o lidovou píseň, zvyky a tradice, které jsou nedílnou součástí nejen „folklórního“ života. Odměnou pro všechny vedoucí je poté zájem dětí, které v průběhu svého dospívání a přestupů na střední školy neukončují svou folklorní aktivitu, ale přirozeně přestupují a pokračují v činnosti v rámci dospělého souboru Valašský Vojvoda.

www.valasek-kozlovice.cz


Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.