DFS Valášek z Kozlovic

Dětský folklorní soubor Valášek působí od roku 1982 obci Kozlovice a ve své práci navazuje na tradici lidové kultury oblasti moravskoslezských Beskyd, úžeji pak bývalého Hukvaldského panství. V současnosti máme ve Valášku přes 70 dětí – i s „Přípravkou“ vč. dvou cimbálových muzik.

Organizační vedoucí je Petra Prašivková, o uměleckou stránku a choreografii se starají Veronika Kokorudová, Jakub Kahánek a Sandra Wesleyová, která také připravuje nejmenší předškolní děti v „ Přípravce“. Od roku 2011 je nedílnou součástí Valášku malá muzička, která nacvičuje pod vedením Páji Prašivkové, čítá 8 členů a primášem je Filip Krpec.

Mezi naše nejoblíbenější festivaly, kterých se pravidelně účastníme, patří Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce pod Ondřejníkem, vánoční festival adventních zvyků, koled a řemesel Souznění, MFF Soláň nebo také Rožnovské slavnosti. Ve dvou letých intervalech soubor zaštiťuje akci koncert cimbálových muzik z Kozlovic s názvem Aby zmy se dobře měli a písničky sobě pěli, kde kromě dvou cimbálových muzik Dětského folklorního souboru Valášek pravidelně účinkují i další tři muziky z Kozlovic. Již tradicí se stalo pravidelné setkání „Cimbály na ulici“ pořádané vždy v termínu letního slunovratu.

Není také novinkou, že se již každoročně šikovní zpěváčci z Valášku umísťují na předních místech soutěže dětských zpěváků lidových písní – Zpěváček. V letošním roce 2018 jsme po delší odmlce také navázali spolupráci s TV NOE: v září jsme byli hosty přímého přenosu pořadu „U nás“ – Za lidovou písní a tancem Janáčkova kraje, který se vysílal z kozlovického pivovaru a byl věnován 90. výročí úmrtí skladatele Leoše Janáčka. Podzim 2018 jsme pak trávili ve společnosti TV NOE při natáčení dílů pořadu Sedmihlásky.

 V celém souboru Valášek je hlavní náplní práce podporovat u dětí zájem o lidovou píseň, zvyky a tradice, které jsou nedílnou součástí nejen „folklórního“ života. Odměnou pro všechny vedoucí je poté zájem dětí, které v průběhu svého dospívání a přestupů na střední školy neukončují svou folklorní aktivitu, ale přirozeně přestupují a pokračují v činnosti v rámci dospělého souboru Valašský Vojvoda.

www.valasek-kozlovice.cz

Comments are closed.

 • Nejnovější příspěvky

  Souznění 2018 – Den 4: Ostrava & Frenštát pod Radhoštěm

  26.12.2018
  Neděle 16. 12. 2018 – Frenštát pod Radhoštěm, Ostrava O tom, že festival Souznění je důležitou součástí kulturně-společenského života nejen v Moravskoslezském kraji, svědčí fakt, že se závěrečného dne zúčastnil také Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Přítomní však byli rovněž místostarostové Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh a Pavel Mička. „Jsem nesmírně rád, že Moravskoslezský […]

  Souznění 2018 – Den 3: Kozlovice

  26.12.2018
  Sobota 15. 12. 2018 – Kozlovice Stále stejně, a přece jinak. I tak můžeme ve zkratce okomentovat třetí festivalový den Souznění, který sice vychází z osvědčeného modelu, přesto vždy nabídne něco navíc. Něco, co je natolik inspirující a lákavé, že přivábí do malebných Kozlovic v Beskydech nejen místní, ale i řadu obyvatel z okolních měst. Ti všichni totiž […]

  Souznění 2018 – Den 2: Kunčice pod Ondřejníkem

  26.12.2018
  Pátek 14. 12. 2018 – sál restaurace Huťařství v Kunčicích pod Onřejníkem Kola žánrové pestrosti, která je pro festival Souznění charakteristická, se naplno roztočila také v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sál restaurace Huťařství patřil skupině Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou a také cimbálové muzice Ondřejníček, jež se představila jako velmi sympatický předskokan. „Myslím si, že to byla […]

  Souznění 2018 – Den 1: Frýdek-Místek

  26.12.2018
  Čtvrtek 13. 12. 2018 – kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku Už před samotným vystoupením Patricia Janečková v rozhovoru řekla, že úvodní koncert dvacátého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění bude výjimečný. A měla pravdu. Ostatně když se na jednom místě a ve stejném čase setkají naprosto jedineční hudebníci, musí být […]

  PF 2018

  24.12.2017
 • Záštita na MF Souznění 2018:

  Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, náměstek primátora statutárního města Ostrava Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

  Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

  Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.