Făgeţeana (Rumunsko)

Folklorní soubor Făgeţeana z rumunského města Făget má ve svém repertoáru písně, tance a lidové zvyky oblasti východního Banátu. Făgeţeana se pod vedením uměleckého vedoucího Mircea Cârţişorean a choreografa Dumitru Raduţiu těší uznání jak odborníků, tak laické veřejnosti doma i v zahraničí. V adventním čase předvedou jednu z nejkrásnějších forem rumunských koled, koledy tzv. “dubášů“, mládenců hrajících na dube – bubny. Jde o stovky let starý zvyk, s velkou péčí udržovaný v obcích regionu ȚARA FĂGETULUI. Mladí muži oblečeni v tradičních krojích chodí „po koledě“ a v temperamentním rytmu, specifickém pro každou obec, vinšují hostitelům zdraví, bohatství a bubnují, aby vyhnali zlé duchy. Tak přinášejí mnoho radosti všem, kdo dubáše každoročně v době Vánoc očekávají.

  • Záštita na MF Souznění 2019:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

    Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

    Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.