Gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravské Poľhory (SK)

Ľudová hudba Beskyd působí v oravské goralské obci Oravská Poľhora. Byla založená roku 2011, navazuje na tradiční nástrojové obsazení této oblasti – gajdy, housle, zpěv a tím se zařadila mezi nejmladší gajdošské muziky na Slovensku. Goluska působí samostatně, někdy doprovází Folklroní skupinu Poľhoranka z Oravské Poľhory. Repertoár čerpá z přímé tradice od starší generace své obce, hlavně od legendárního gajdoše Jozefa Zboroně, gajdošské muziky Poľhoranka, ve které majster Zboroň hrával, dále od poľhorských muzikantů, zpěváků, ale i tanečníků anebo z dochovaných archívních dokumentů, notových záznamů a zvukových nahrávek v původním goralském nářečí rodné obce, ale i okolních goralských obcí pod Babí horou a Pilskem. Ve své současné tvorbě se mladí muzikanti a zpěváci snaží přiblížit k původní interpretaci a výrazu. Na Souznění představí Goluska adventní, vánoční i religiózní písně, novoroční koledy a novoroční vinše.

Vedoucí Golusky je v současnosti houslista Adrian Matis, vynikající gajdoš, který má ocenění laureát dětského folklóru Slovenska 2016 – gajdošské soutěže v Habovce. Je několikanásobný vítěz evropské soutěže gajdošů v rámci MF Gajdovačka v Oravské Poľhoře. Je vítězem mezinárodních soutěží v Bělorusku (2018) a v Polsku (2019).

Anton Nevedel hraje na gajdy, heligonku, píšťalky a zpívá. Zvítězil v pěvecké soutěži Tak zpívala moja babka, v rámci MF Gajdovačka v Oravské Poľhoře (2017).

Renata Plevjáková hraje na gorolskou basičku a zpívá, je laureát dětského folklóru Slovenska 2016 – pěvecké soutěže v Habovce. Sofia Huceľová hraje houslové kontry, zpívá. Tamara Plevjáková hraje 1. a 2. housle, zpívá.

  • Záštita na MF Souznění 2019:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

    Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

    Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.