Hana Kotková

Odborná kritika označuje Hanu Kotkovou za vynikající pokračovatelku slavné české houslové tradice. Poprvé zazářila na českém hudebním nebi v roce 1997, kdy se stala nejúspěšnějším účastníkem Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara ( získala 2. cenu, první nebyla udělena ). Absolventka ostravské konzervatoře ( u Vítězslava Kuzníka ) a pražské AMU ( u Josefa Vlacha, Jiřího Nováka a Ivana Štrause ) si své vzdělání doplňovala u věhlasných pedagogů Josefa Gingolda v americkém Greensboro či v Mezinárodní akademii Yehudi Menuhina ve švýcarském Gstaadu u Alberta Lysého. Hana Kotková žije trvale ve Švýcarsku a s touto zemí jsou také převážně spojeny její hudební aktivity. Pro švýcarskou televizi nahrála komplet houslových sonát Eugèna Ysaÿe , dávala mistrovské kurzy na Recontres musicales v Blonay a v Luganu se zúčastňuje festivalu Martha Argerich Project, kde účinkovala např. s Mikhailem Pletněvem
nebo Lilyí Zilberstein. Absolvovala rovněž celou řadu turné po Evropě ( Španělsko, Itálie, Francie, Anglie,
Dánsko, Švýcarsko, Česká republika a Slovensko ) i v USA po boku Yehudi Menuhina a Alberta Lysého a vystupuje na vlastních recitálech, nejčastěji s britským klavíristou Simonem Mulliganem.
Ve své rodné zemi se představila na významných festivalech ( Pražské jaro, Janáčkův máj v Ostravě, Dvořákův festival v Karlových Varech, Concentus Moraviae, Český Krumlov ad. ). Od roku 2000 pravidelně vystupuje na festivalu Ostravské dny, kde hrála houslové
koncerty soudobých autorů ( Feldman, Rihm, Francesconi ad. ). S velkým úspěchem uvedla Ligetiho Houslový koncert v newyorském Lincoln Center a v dubnu 2011 debutovala v newyorské Carnegie Hall. Důležitá byla její spolupráce na poli komorní hudby coby členka Smetanova tria spolu s klavíristkou Jitkou Čechovou a violoncellistou Janem Páleníčkem. Hana Kotková hraje na vzácné italské housle Gagliani z roku 1775 a na moderní nástroj, který pro ni zhotovil v roce 1996 známý pražský houslař Jan B. Špidlen.
Česká televize jí věnovala dokumentární film ( režie Jan Mudra, 2002 ).

Comments are closed.

  • Záštita na MF Souznění 2018:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, náměstek primátora statutárního města Ostrava Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

    Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

    Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.