Pěvecký sbor Ondráš (Nový Jičín)

Novojičínský Ondráš je známým a zkušeným hudebním tělesem, které na hudebním poli působí již 65 let. Do dnešních dnů sbor ušel velký kus cesty, vyspěl a stal se neodmyslitelnou součástí kulturního života regionu Novojičínska. Reprezentoval republiku a město Nový Jičín v Rakousku, Německu, Francii, Anglii, Holandsku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Estonsku, Litvě a Itálii. Hlavním smyslem činnosti sboru je sdružovat lidi se zájmem o zpěv a hudbu, která je univerzální celosvětovou řečí. V současné době sbor tvoří přes 40 členů, kteří zpívají pod taktovkou Petra Lichnovského. Své zázemí mají ve zkušebně Beskydského divadla, kde probíhají pravidelné zkoušky.
Repertoár sboru je velice pestrý. Od kantát, oratorií a klasických duchovních skladeb až po spirituály, jazz, gospely a úpravy lidových písní, které mají ve sboru své přirozené místo. Kartotéka autorů zahrnuje řadu klasických i soudobých českých a zahraničních skladatelů, ale „dvorním“ skladatelem byl dnes už zesnulý novojičínský pedagog, výrazná osobnost Nového Jičína, pan Václav Ptáček.
V posledním desetiletí se sboru podařilo spolupracovat s významnými hudebními tělesy a soubory: Musicou Bohemicou, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Musicou Gaudeans, cimbálovou muzikou Pramínky, Chrudimskou komorní filharmonií, Komorním orchestrem Kopřivnice, Komorním orchestrem P. J. Vejvanovského, PS Bílovec, PS Slavoj, PS Křížkovský Opava. Vystupoval také s bubenickou skupinou Napkelte a Kubuku a s klavírním virtuózem, skladatelem a jazzmanem Janem Šimíčkem. Ondráš se snaží jít s dobou, zařazuje skladby moderních autorů, alternativní žánry, experimentuje, zpívá v mnoha jazycích, připravuje zajímavé koncerty pro posluchače všech věkových kategorií.
Sbor často svým zpěvem pomáhá potřebným. V roce 2015 uspořádal ve spolupráci se speciální ZŠ a MŠ Nový Jičín koncert Duhový svět a zúčastnil se Benefičního koncertu pro Karolínku Dejovou z Kopřivnice.
Pěvecký sbor Ondráš chce být oázou pohody, klidu a relaxace. Ondrášovci zpívají právě proto, aby na chvíli vystoupili z kolotoče rodinných a pracovních povinností a dobili energii prostřednictvím zájmové činnosti, která jim dává radost a lidsky je kultivuje. A totéž chce umožnit i svým posluchačům.

 

 

Comments are closed.

 • Nejnovější příspěvky

  Souznění 2018 – Den 4: Ostrava & Frenštát pod Radhoštěm

  26.12.2018
  Neděle 16. 12. 2018 – Frenštát pod Radhoštěm, Ostrava O tom, že festival Souznění je důležitou součástí kulturně-společenského života nejen v Moravskoslezském kraji, svědčí fakt, že se závěrečného dne zúčastnil také Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Přítomní však byli rovněž místostarostové Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh a Pavel Mička. „Jsem nesmírně rád, že Moravskoslezský […]

  Souznění 2018 – Den 3: Kozlovice

  26.12.2018
  Sobota 15. 12. 2018 – Kozlovice Stále stejně, a přece jinak. I tak můžeme ve zkratce okomentovat třetí festivalový den Souznění, který sice vychází z osvědčeného modelu, přesto vždy nabídne něco navíc. Něco, co je natolik inspirující a lákavé, že přivábí do malebných Kozlovic v Beskydech nejen místní, ale i řadu obyvatel z okolních měst. Ti všichni totiž […]

  Souznění 2018 – Den 2: Kunčice pod Ondřejníkem

  26.12.2018
  Pátek 14. 12. 2018 – sál restaurace Huťařství v Kunčicích pod Onřejníkem Kola žánrové pestrosti, která je pro festival Souznění charakteristická, se naplno roztočila také v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sál restaurace Huťařství patřil skupině Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou a také cimbálové muzice Ondřejníček, jež se představila jako velmi sympatický předskokan. „Myslím si, že to byla […]

  Souznění 2018 – Den 1: Frýdek-Místek

  26.12.2018
  Čtvrtek 13. 12. 2018 – kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku Už před samotným vystoupením Patricia Janečková v rozhovoru řekla, že úvodní koncert dvacátého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění bude výjimečný. A měla pravdu. Ostatně když se na jednom místě a ve stejném čase setkají naprosto jedineční hudebníci, musí být […]

  PF 2018

  24.12.2017
 • Záštita na MF Souznění 2018:

  Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, náměstek primátora statutárního města Ostrava Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

  Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

  Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.