DEN PRVNÍ - Čtvrtek 10.12.2015 - Václavovice

 

SOUZNĚNÍ 2015 (17. ročník) www.souzneni-festival.cz

 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava.

CONSONANCE 2015: 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.

Znamenitý začátek 17. ročníku Mezinárodního festivalu Souznění předvedli Hana a Petr Ulrychovi se skupinou Javory. Hančin vynikající zpěv, dokonalá souhra členů kapely, Petrovo doprovodné slovo během celého večera a skvělá atmosféra. To vše dne 10. prosince opravdu důstojně odstartovalo letošní ročník Souznění v kostele sv. Václava ve Václavovicích, kde se festival tento rok konal naposledy.

Opět k nám dorazil advent a s ním i další ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. Tento krásný čas je plný očekávání, ztišení a souznění. Těmito slovy také zahájili 17. ročník festivalu tradičně starostka Václavovic Magda Pustková společně s ředitelem festivalu Zdeňkem Toflem.

Poté už patřil prostor zcela zaplněného kostela, kde se snoubí duchovní svět s moderním interiérem, účinkujícím. Ti se ho ujali skutečně s plnou parádou a splnili tak bezesporu všechna očekávání. Koneckonců i oni samotní si kouzlo tohoto místa podle Petra Ulrycha pochvalovali: „Jsou tady velmi krásné prostory. Hrát na tomto místě bylo opravdu moc pěkné a mimořádné a určitě jsme si dnešní večer užili minimálně tak dobře jako diváci.“

Naše hudební stálice Hana a Petr Ulrychovi předvedli svou profesionalitu od první chvíle a jejich celoživotní zkušenosti se odrazily i v dramaturgii večera. Nejznámější skladby, jako Nechoď do kláštera, Zvláštní znamení, Jízda králů apod., střídaly méně známé písně jako Maria pana krmí děťátko, Narodilo se nám děťátko – Kyrie Kyrie dobré je a další. Celý večer byl vyvážený, rychlejší skladby střídaly ty pomalejší, hudební aranžmá jsou chytře propracována.

Sourozenci s Javory tak dali přednost zejména skladbám z alba Advent, které spatřilo světlo světa v roce 2011, přesto tyto písně patří neodmyslitelně k jejich koncertování. Že jsou to skladby skutečně známé a oblíbené bylo vidět i na publiku, které si spolu s nimi pobrukovalo.

Po celý večer vládla úžasná atmosféra, navozená skvělým pěveckým výkonem Hany Ulrychové, kterou pěvecky doplňovali Petr Ulrych s Daliborem Štruncem. Nemalý prostor v repertoáru dostaly také housle Kateřiny Štruncové, ačkoliv jí její hlasová indispozice nedovolila zpívat, odehrála vynikající koncert. Během písní – Starý betlém, Aleluja Kyria, zahrála i na flétnu a tím vynikající koncert ještě více ozvláštnila. Její manžel Dalibor se svým cimbálem vtiskl vystoupení patřičnou

páteř a virtuozitu. Koncert v tomto akustickém provedení opět dokázal, že housle a cimbál nepatří mezi nezajímavé hudební nástroje, které se hodí jen pro vážnou hudbu nebo folklor. Spektrum jejich využití v jednotlivých skladbách překvapilo snad každého posluchače. Celý večer slovně doprovázel Petr Ulrych, který rekapituloval sourozeneckou hudební cestu i kapely. To vše protínal často až bouřlivý potlesk publika, které si tímto koneckonců zajistilo nejenom jeden přídavek, ale dočkalo se i druhého – tolik očekávané skladby Modlitba, po níž na úplný závěr čtvrtečního dne odcházeli hudebníci z pódia s dlouhým potleskem ve stoje.

Hluboké pozitivní pocity z koncertu shrnula starostka Václavovic Magda Pustková: „Koncert mne opravdu moc nadchnul. Když jsem uvažovala, jakými slovy bych poděkovala na závěr večera, napadlo mne říct opravdu jen: Děkuji!, a nechala bych doznít tu absolutní nádhernou atmosféru.“ Podobná slova zaznívala po skončení i od samotných diváků, kteří odcházeli s neskrývaným nadšením. Je pro nás velkým zadostiučiněním, že poslední rok festivalu Souznění ve Václavovicích dopadl výborně, především i díky Haně a Petru Ulrychovým s Javory, kteří vystoupili v sestavě: Hana Ulrychova – zpěv, Petr Ulrych – zpěv, kytara, průvodní slovo, Kateřina Štruncová – housle, flétnu, Dalibor Štrunc – cimbál, zpěv, Martin Adamus – baskytara.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

Pořadatelem byla hudební agentura Zdeny, obec Václavovice a spolupořadatelem SLPT Valašský vojvoda.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

                                                                                                                              Ostrava 10. 12. 2015

 

Ředitel a dramaturg festivalu:                                     Produkce:

Zdeněk Tofel                                                                   Věra Tobolová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                          e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420/604245814                                                  mobil: +420/739091226

Mediální zastoupení:

Kamila Benková

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil:+420/724066724

Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.