DEN DRUHÝ - Pátek 11.12.2015 - Frýdek-Místek

 

SOUZNĚNÍ 2015 (17. ročník) www.souzneni-festival.cz

 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava.

CONSONANCE 2015: 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.

Souznění 2015 nabídlo i druhý den opravdu výborný festivalový program. Na 17. ročník této předvánoční kulturní akce přijalo pozvání, coby zástupce duchovní hudby, významné české hudební těleso Ensemble Inégal s jedinečným koncertem novodobé rekonstrukce Loutny české Adama Václava Michny. Diváci si tak v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku mohli vychutnat prvotřídní koncert jednoho z nejznámějších barokních umělců.

Prostory barokního kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku během pátečního večera 11. prosince nabídly v rámci festivalu Souznění opravdu exkluzivní program. Tento večer společně uvedli ředitel festivalu Zdeněk Tofel a děkan místeckého farního kostela Josef Maňák: „Dnešní koncert bude chvílí, kdy se v této hektické době zastavíme a společně si vychutnáme melodie barokních skladeb, které jsou našim národním pokladem.“ Uskutečnil se zde výjimečný koncert hudebního tělesa Ensemble Inégal s evropským renomé, které je zejména spojováno s odkazem geniálního barokního skladatele Jana Dimase Zelenky. Přestože je repertoár tohoto tělesa bohatý na různá hudební období, patřil tento večer konkrétně jednomu z nejznámějších ranně barokních hudebních umělců Adamu Michnovi. Tento skladatel, básník, sbormistr a varhaník se zasloužil o rozmach barokní hudby a kultury v českých zemích. Psal zejména duchovní hudbu a jeho dílo obsahuje 230 kompozic soustředěných do pěti sbírek, přičemž dvě jsou latinské a tři české. Mezi nimi se nachází i nejznámější cyklus hymnických skladeb Loutna česká, která je komponována ve vokálně instrumentální podobě.

Cyklus je souborem třinácti hudebních skladeb s veršovanými texty, které si Michna sám složil. Tyto písně jsou soustředěny kolem jednoho tématu, a to mystického sňatku božského ženicha (Krista nebo Boha Otce) s panenskou Nevěstou – Pannou Marií, která ztělesňuje lidskou duši a víru. Desítky let chyběly v barokním písňovém cyklu mezihry, takzvané ritornely, které byly doposud interprety improvizovány nebo zcela vynechány, a které byly náhodou objeveny v loňském roce ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. Part prvních houslí obsahuje vedle dodnes neznámých částí Loutny i cenné poznámky k dynamice. Tohoto nově nalezeného dobového textu se ujal Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou, který jej zrekonstruoval a v pátek 11. prosince jej společně přijeli představit Frýdecko-místeckému publiku, v rámci premiérové návštěvy několika Moravskoslezských měst s tímto barokním dílem.

Nově nalezený part prvních houslí excelentně zahrála Magdalena Malá, působící nejen v řadě barokních ansáblů a orchestrů, ale také jako sólová a komorní hráčka na mnoha festivalových pódiích v České republice i v zahraničí. Skvělý výkon předvedly i druhé housle Simony Tydlitátové. Pěvecká část hudebného tělesa byla zastoupena sopranistkou Gabrielou Eibenovou a altem Danielou Čermákovou, které předvedly skutečně procítěný projev Michnových veršovaných textů.

Kromě violoncella Libora Maška patřil k pátečnímu duchovnímu koncertu i speciální nástroj theorba, kterou probouzel k hudebnímu životu Jan Krejča. Ten po skončení programu přiblížil složitost hraní na tento specifický barokní nástroj, v současnosti už docela pohodlně dostupný: „Na theorbu se hraje přibližně stejně jako na kterýkoliv jiný nástroj. V něčem je to jednodušší oproti moderním nástrojům a v něčem složitější. Například všechny staré nástroje měly většinou menší rozsah a skladby nebyly tak virtuózně a technicky náročné, jako třeba skladby 19. a 20. století. Na druhou stranu bylo pozapomenuto, jak na tyto staré nástroje hrát, proto si musí hudebník hledat svůj osobitý způsob.“ V několika skladbách stejný hudebník využil i tónů barokní kytary. Celý ansábl měl pevně pod kontrolou dirigent a varhaník Adam Viktora.

Koncert byl zakončen bouřlivými ovacemi. Sám umělecký vedoucí Viktora shrnul celý večer následovně: „Komorní atmosféra prostoru byla skvělá a nesla se v tradičním adventním duchu rozjímání.“

 

Ensemble Inégal vystoupil v sestavě: Magdaléna Malá – první housle, Simona Tydlitátová – druhé housle, Libor Vašek – violoncello, Jan Krejča – theorba a barokní kytara, Adam Viktora – umělecký vedoucí a varhany.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a spolupořadatelem soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

                                                                                                                               Ostrava 12. 12. 2015

 

Ředitel a dramaturg festivalu:                                     Produkce:

Zdeněk Tofel                                                                    Věra Tobolová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                          e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420/604245814                                                  mobil: +420/739091226

Mediální zastoupení:

Kamila Benková

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil:+420/724066724

Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.