DEN ČTVRTÝ - Neděle 13.12.2015 - Ostrava

 

SOUZNĚNÍ 2015 (17. ročník) www.souzneni-festival.cz

 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava.

CONSONANCE 2015: 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.

Poslední den Mezinárodního festivalu Souznění se nesl ve znamení slavnostní velkoleposti. Zakončení 17. ročníku vyvrcholilo bohatou ukázkou různých řemeslných činností a nabídlo k poslechu průřez tradičních i zahraničních folklórních souborů. Sladkou tečkou za uplynulými festivalovými dny a úžasným hřebem večera byl Galakoncert, na kterém vystoupil Kamil Střihavka & Leaders! (Unplugged).

 

Čtvrtý festivalový den začal slavnostní Mší Svatou v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kde vystoupil Folklórní soubor Pentla z Boršic. „V kostele se nám hrálo dobře, akorát nás potrápila strašná zima. Jsme ale moc rádi, že nacházíme fanoušky i zde, za hranicemi našeho regionu. Celkově se nám líbí organizace tohoto festivalu a také jeho ojedinělost v rámci nadcházejících Vánoc,“ prozrazuje vedoucí souboru Martin Gabriel.

V rámci pokračování programu byly v odpoledních hodinách otevřeny dveře Domu kultury města Ostravy, kde jste mohli shlédnout výběr tradičních řemesel a setkat se tak s jejich lidovými tvůrci. Pastvou pro oči bylo množství ukázek a nechyběly zde ani ochutnávky specialit domácí i zahraniční regionální a salašnické gastronomie. „Na tomto festivalu jsme už čtvrtým rokem a moc se nám tady líbí. Je tady hodně milých lidí a krásný program. Vyrábíme a prezentujeme tady tradiční slovenské pokrmy, jako jsou například brynzové halušky a korbáčiky,“ sdílí své nadšení Jana Vorčaková s Ivanem Matisem a spol., kteří dorazili na festival z Oravské Podhory ze Slovenska.

Mezitím, co na pódiu probíhaly zkoušky účinkujících na večerní Galakoncert, příchozím lidem hrála k poslechu i tanci folklórní muzika, o kterou se staraly soubory CM Konopjan, Pentla z Boršic a další. Neméně zajímavý host a účinkující, kterého jste si měli možnost poslechnout, je soubor QALILO z Gruzie. „Festival se nám velice líbí, protože je velmi dobře zorganizovaný a také hudebně ceněný. Reakce českých diváků je příjemná, protože jsou vždy dobře naladěni, což je milé. V tomto kraji máte také nejhezčí ženy a já to tady mám opravdu moc rád. Nejsem tady samozřejmě poprvé, chutná mi zdejší jídlo a jsem nadšený, že jsme zde mohli vystupovat,“ prozrazuje prezident Gruzínské asociace folklórních souborů Demur Surmava.

Návštěvníci festivalu vnímali tématicky zaměřenou akci jako pozitivní událost v jejich regionu. „Už jsme tady potřetí a líbí se nám úplně všechno. Převládá tady taková ta předvánoční atmosféra, klid a pohoda a především mám zamilovanou zdejší krásnou cimbálovou hudbu,“ sdělila nám své pocity paní Dagmar.

Hlavní program, který odstartoval v 18.00 hod., sliboval divákům příjemný adventní a ničím nerušený čas, kdy se lidé měli naladit na klidný příchod posledního adventního týdne. Večerem provázel moderátor Radek Erben a v rámci první části se nám představilo se svým repertoárem pět souborů se svým folklórním vystoupením. Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic – nositel ceny Laureát Strážnice 2010, Folklórní soubor Pentla z Boršic, Hanácký soubor písní a tanců KLAS z Kralic na Hané, QALILO z Gruzie či Ľudová hudba Stana Baláža (Laureát 70. MFF Strážnice 2015) a sólistky Folklornej skupiny Raslavičan z Raslavic. „Na Souznění hrajeme každoročně, jak v Kozlovicích, tak i v Ostravě. Letos jsme sice ukázali pouze část našeho programu, ale i za to jsme moc rádi. Publikum je tady velice příjemné a vřelé. Rádi ukazujeme folklór od nás z Kozlovic, protože já nám toto téma velice blízké,“ říká houslistka souboru Petra Prašivková, která je zároveň i vedoucí DFS Valášku z Kozlovic.

I dnešní večer měl charitativní podtext, po celou dobu trvání festivalu se pod záštitou ředitelky Charity Frenštát pod Radhoštěm Lenky Tabachové pořádala finanční sbírka pro Zdislavu a Alžbětu Přádkové, a to na nákup speciálního vozíčku. Společnost Huisman Sviadnov v sobotu 12. prosince předala dar ve výši 20.000,- Kč, včelaři z Kozlovic i Divadelní společnost Kozlovice věnovali na tuto sbírku 1.000,- Kč. Konečná vybraná částka bude uveřejněna na webových stránkách festivalu.

Dlouho očekávaná druhá část večera přišla se vší silou, energií a harmonickými očekáváními. Zhruba dvě hodiny poutal pozornost všech, hlas všech hlasů – Kamil Střihavka se skupinou Leaders! Velkolepé vystoupení, které nabíralo na síle a bylo součástí akustického podzimního turné Kamila Střihavky, bylo rozloženo harmonicky a především energicky Během veřera zazněl průřez unplugged skladeb jako Černá růže, Možná jsme takhle umřeli, Kapitán Flint, Země vzdálená a další napříč dosud vydanými deskami.. Reakce diváků v sále na sebe nenechala dlouho čekat. Bujarým potleskem ve stoje si vydobyli další akusticky laděný přídavek.

Dojmy Kamila Střihavky po koncertě daly jasně najevo, že ho tato spolupráce těší. „Bylo to velmi příjemné. Tento festival má myšlenku Vánoc, což je ve výsledku zakomponováno i v samotném názvu. A i když tady po celý večer ze sedmdesáti procent času zaznívaly tematicky laděné vánoční věci, tak si myslím, že náš koncert tady repertoárově také seděl a nebyl úplně mimo. Ostravu mám opravdu moc rád a vnímám ji jako domovskou scénu.“

A přišel opravdový závěr čtyřdenního festivalového nadšení a podívané. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se těšit na příští 18. ročník a připravit se na přicházející svátky klidu a míru. „Za celý tým Souznění vám všem přejeme krásný advent a pěkné svátky. Za ty čtyři dny jsme tady viděli a slyšeli ten správný vzorek toho, co jsme mohli na festivalu pozvat a samozřejmě také přijmout. Po těch sedmnáct let je to to samé, přinášíme kulturu našich krajů, ale i vzdálenějších regionů, kdy to

letos byla Gruzie. A ve finále na pozadí toho všeho, co děláme, se budeme rádi vracet k religiózním či náboženským tradicím, které máme,“ uzavírá ředitel festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a spolupořadatelem soubor Valašský vojvoda.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

                                                                                                                              Ostrava 14. 12. 2015

 

Ředitel a dramaturg festivalu:                                     Produkce:

Zdeněk Tofel                                                                   Věra Tobolová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                          e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420/604245814                                                  mobil: +420/739091226

Mediální zastoupení:

Kamila Benková

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil:+420/724066724


Záštita a pozvání na MF Souznění 2016:

Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS.starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a místostarostka Mgr. Michaela Šebelová, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz 

Copyright © 2016 Festival Souznění

Bookmaker with best odds http://bbetting.co.uk review site.