Víkendem plným zpěvu, připomínek adventních tradic a špičkových koncertů skončil program 24. ročníku Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. Po dvouleté pauze dané pandemií letos festival znovu oslovil stovky diváků a posluchačů v přímém mezilidském kontaktu. „Na atmosféře to bylo velmi pozitivně znát, vstupenky na mnohé koncerty byly zcela vyprodány,“ zhodnotil ředitel a dramaturg festivalu Zdeněk Tofel.
Část festivalového dění si mohou lidé ještě užít díky vysílání Českého rozhlasu Ostrava a také na YouTube, přesněji na kanálech „Koncerty Českého rozhlasu“ a „Festival Souznění“.
Český rozhlas Ostrava odvysílá například sestřih koncertu Vánoce bez Hranic, na němž se publiku představili basbarytonista Gustáv Beláček, mezzosopranistka Terézia Kružliaková Babjaková, smyčcový Spectrum Quartett, Trombitáši Štefánikovci z Nimnice s fujarami a Wacław Golonka hrající na varhany a portativ.
Ve vánoční programové nabídce ostravského studia zazní i Radůza s kapelou a jejich pořadem S vánočním časem a Galakoncert se zastoupením vynikajících souborů Valašský vojvoda, Valášek, Chodský soubor Mrákov, Trombitáši Štefánikovci a skvělými Izabelou Jati, Otou Balážem a Terezou Kopáčkovou s Balage Band feat. Tereza.
Na YouTube kanálu „Koncerty Českého rozhlasu“ si zájemci mohou užít energií a emocemi nabité vystoupení Cigánských Diablů z Bratislavy, kteří letos Souznění otevírali, a také Radůzu s kapelou. Kanál „Festival Souznění“ nabízí vícežánrové Vánoce bez hranic i velký Galakoncert.
Opět jsme využili kanálu YouTube a vysílat některé koncerty živě.
Odkazy na živá vysílání naleznete zde:
Festival Souznění a Koncerty Českého rozhlasu
MF Souznění byl tento rok už podruhé pětidenní. Od středy 8. do neděle 12. prosince nabídl například unikátní koncert s názvem „Ve dvou“ v podání zpěvačky s nezaměnitelným hlasem Lenky Nové a výborného pianisty a skladatele Petra Maláska, který mimo jiné roky doprovázel Hanu Hegerovou. Zazněly také staré slovenské vánoční pastorely v podání zmíněných Solamente naturali, pak folk s vynikajícími vokály skupiny Marien, či Žalmana a spol. nebo méně známé adventní zpěvy a hudba cimbálové muziky Javořina. Nedělní závěrečný koncert MF Souznění nakonec nabídl pestrou patelu zvyků svátečného času se soubory Valašský vojvoda, Valášek, Formani ze Slatiňan a světové evergreeny v podání talentované zpěvačky Izabely Jati, semifinalistky soutěže WCOPA – Mistrovství světa v interpretačním umění 2016.
Opět jsme využili kanálu YouTube a vysílat některé koncerty živě.
Odkazy na živá vysílání naleznete zde:
Festival Souznění a Koncerty Českého rozhlasu
„Festival Souznění je úžasný a zvláště v letošní covidové době, kdy se podařilo Zdeňkovi Toflovi a jeho spolupracovníkům celou akci zachránit. Klobouk dolů,“ zhodnotili houslový virtuóz Václav Hudeček a jeho žena, spisovatelka Eva Hudečková nejen dění ve Frýdku-Místku, kde byli oba osobně přítomni, ale také koncerty v Ostravě a na Hukvaldech.
Tehdejší festivalový program přivedl do Moravskoslezského kraje hvězdy, jakými jsou nejen Václav Hudeček a již zmiňovaní umělci, ale i excelentní mezzosopranistka Jana Hrochová, cemballista Martin Hroch, Benda Quartet nebo dívčí kapela Vesna zpěvačky a textařky Patricie Fuxové. Festival Souznění během svého letošního pětidenního programu nabídl i tradiční adventní a lidovou hudbu. Vystoupila skvělá folklorní uskupení, jakými jsou Bálešáci, kapela Lipka z Jablunkova, Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, dětský soubor Valášek či Dechová hudba Kozlovice. Vystoupení vybraných souborů se letos poprvé v historii festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel přenesla pod okna seniorských domovů v Ostravě a také na venkovní prostranství do Hukvald.
Poprvé v historii festivalu jsme také museli využít kanálu YouTube a vysílat některé koncerty živě.
Odkazy na živá vysílání naleznete zde:
Festival Souznění a Koncerty Českého rozhlasu
Tento ročník nabídl plejádu špičkových zpěvaček a zpěváků. Od nositelky Thálie Hany Fialové, přes Alberta Černého z Lake Malawi a Ondřeje Rumla známého mj. z muzikálu Michala Horáčka a Petra Hapky „Kudykam“, až po Hlas ČeskoSlovenska z roku 2014 Lenku Szabó Hrůzovou. Ve Frenštátě pod Radhoštěm se sešli s dalšími zvučnými jmény současné hudební scény na pódiu závěrečného galakoncertu Souznění.
V první polovině galakoncertu, který moderoval populární ostravský herec Vladimír Polák, zazněly hity z různých období fungování famózní britské kapely, druhá polovina se nesla v duchu 50. výročí vzniku legendárního, posledního alba Beatles „Abbey Road“.
„Abbey Road představuje vyvrcholení tvůrčích snah a potenciálu svých protagonistů a zároveň je ukazatelem dalšího hudebního vývoje, který zosobňují art rockové skupiny sedmdesátých let, například Pink Floyd a Genesis,“ říká autor scénáře, hráč na klávesy, dramaturg a kapelník doprovodné kapely Day Trippers Jaromír Kračmer. Na vrcholném závěrečném koncertu čtyřdenního festivalu Souznění se kromě něj a jeho kapely podílí zejména dirigent a autor aranží Matěj Voda, který působí mj. v Hudebním divadle Karlín, v Divadle Radka Brzobohatého nebo v Divadle Na Fidlovačce. Řídit bude rozšířený komorní orchestr Camerata Janáček uměleckého vedoucího Pavla Doležala. Sólisty doprovodí také vokální skupina Honey Pies, speciálně sestavená ze špičkových zpěváků.
„Za pozornost stojí zapojení amerického multi instrumentalisty a zpěváka Fernando Saunderse, což byl dlouholetý baskytarista slavného Lou Reeda, nebo chorvatského bluesového muzikanta Maria Šeparoviče, který v současné době působí v Ostravě a pro jeho hlasový projev se mu někdy přezdívá ostravský Clapton,“ upozorňuje na další zajímavé interprety Z. Tofel.
Hlavním uměleckým partnerem koncertu Kouzelná tajemná cesta Beatles byla netradičně Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava.
O tom, že festival Souznění je důležitou součástí kulturně-společenského života nejen v Moravskoslezském kraji, svědčí fakt, že se závěrečného dne zúčastnil také Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Přítomní však byli rovněž místostarostové Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh a Pavel Mička.
„Jsem nesmírně rád, že Moravskoslezský kraj je generálním partnerem této krásné akce, protože připomínat si historii a kulturu je asi to nejdůležitější, co každý národ potřebuje,“ řekl Lukáš Curylo.
Každopádně bohatý program ve frenštátském domě kultury nabídl pestré hudební menu, kterému vévodila vokální formace Skety. Ta hned od úvodní skladby si zcela přirozeně přitáhla publikum na svou stranu, protože třaskavým vokálním songům této party se odolat zkrátka nedalo. Nicméně příchozí podléhali rádi. A to zejména díky tomu, že si uvědomovali, co všechno lze dokázat hlasem. Pro Skety však hlasové limity neexistují. Tohle kouzlení vynikalo jednak při sólových výkonech jednotlivých členů, tak při společných vokálech.
Zaujala ovšem i určitá teatrálnost, jež dokázala vystoupení odlehčit, a tak ani nepřekvapilo, že se v songu „Dejbuch“ vycházející z písně „Dej bůh štěstí“ objevila vkusná rapová vložka. I ta patří do repertoáru této pražské šestice
„To, co působilo na nás z publika, bylo báječné. Jsem moc rád, že nás návštěvníci této převážně folklorní akce přijali a vzali za své. Jsem z toho nadšený,“ řekl za Skety Petr Wajsar.
Vokální ekvilibristika tohoto souboru se ovšem projevila také při závěrečném hudebním příspěvku letošního Souznění. Koledu „Pásli ovce Valaši“ si přitom se Sketami zahrál a zapíval soubor Valašský vojvoda a bylo to naprosto důstojné vyvrcholení dvacátého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel.
Valašský Vojvoda však přispěl také skladbami z vlastního repertoáru, přičemž přítomní si hudebně pochutnali na jejich písních „Jozef, muj kochany, Jozef“ a svátečně laděné „Vánoční rondo“. Ředitel festivalu Zdeněk Tofel při té příležitosti zároveň zmínil, že vyšla reedice CD Valašského Vojvody s názvem „Koleda je ve Vánoce“.
V prostorách barokního kostela sv. Jana a Pavla v Místku ve čtvrtek 14. prosince od 18:00 vystoupil Baborák Ensemble – Radek Baborák (lesní roh), Martina Bačová (housle), Hana Baboráková (violoncello) a Aleš Bárta (varhany). Bude následovat Missa in C Gregora Röslera v podání Petry Rybnikářové (soprán), Silvie Pasnišinové (mezzosoprán), Pavola Cebáka (tenor), Martina Potomy (bas), Pěveckého sboru Ondráš z Nového Jičína se sbormistrem Petrem Lichnovským, chrámového sboru Cantores Domini z Místku pod vedením Jana Strakoše a Komorního orchestru při kostele sv. Jana a Pavla v Místku s dirigentem Lukášem Kozubíkem.
V pátek 15. prosince v sále restaurace Huťařství v Kunčicích pod Ondřejníkem od 18:00 vystoupil Komorní sbor Nyklband, Jitka Šuranská Trio a cimbálová muzika Konopjan.
Sobota 16. prosince bude patřit Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích. Na obchůzkách s koledou vystoupili: Slezský soubor Heleny Salichové, A capella Mordent z Ukrajiny, Făgeţeana z Rumunska, Biołopotocanie z Polska, Gajdošská dvojka Beskyd ze Slovenska a místní umělci jako sbor Cantamus, Dechová hudba Kozlovice, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, SLPT Valašský vojvoda, DFS Valášek a další. Program paralelně probíhal i v areálu Fojtství, kde zahrála Dechová hudba Kozlovice i festivaloví účinkující a v prostorách Valašského pivovaru vystoupila cimbálová muzika Konopjan. Odpoledne v 15:00 v kostele sv. Michaela a sv. Barbory byl k vidění komponovaný pořad Čas vzácný přišel v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna s průvodním slovem převora Prokopa Siostrzonka. Na závěr dne (od 18:30) se v obecním sále uskutečnil Adventně vánoční pořad, kde se představí Valašský vojvoda, Valášek, sbor Cantamus, Slezský soubor Heleny Salichové a zmínění umělci z Ukrajiny, Rumunska či Polska.
V neděli 17. prosince se v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách uskutečnila mše svatá, kterou celebroval farář Vladimír Schmidt. Vystoupila A capella Mordent z Ukrajiny.
Vzápětí se festivalové dění přesunulo do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se do předvánoční atmosféry zahalily prostory místního kulturního domu. K vidění byla nejen řada frenštátských umělců a řemeslníků, ale i přehlídka chutné regionální a salašnické gastronomie. Ve foyer kulturního domu zahráli a zazpívali soubory: Houslissimo, Komorní sbor Nyklband, Valašský soubor Sedmikvítek, pěvecký sbor Senzaband, pěvecký sbor Mateřídouška a RukyNaDudy zahráli pohádku „O bačovi, který falešně trúbil“. Na Galakoncertě, který začal v 18:00, vystoupila mladá talentovaná zpěvačka a rodačka z Třince Markéta Konvičková se svou kapelou.
Ještě dříve se na pódiu objevil pěvecký sbor Senzaband, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, A capella Mordent z Ukrajiny, Făgeţeana z Rumunska a Biołopotocanie z Polska.