Komorní orchestr Camerata Janáček vznikl na sklonku roku 1998. Jeho smyčcový základ tvoří 13 hudebníků, předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Příležitostně, pokud to vyžaduje partitura uváděného díla, je orchestr doplňován o cembalo nebo dechovou sekci či bicí nástroje.

Charakteristickými rysy hudebního projevu tohoto tělesa jsou nejen svěží muzikalita, ale také precizní technické vypracování a tónová kultura. Tyto kvality orchestr pravidelně prokazuje na svých koncertech v České republice i v zahraničí. CJ vystoupila například na těchto hudebních festivalech: Velikonoční festival duchovní hudby v Brně, festival Janáčkův máj v Ostravě, festival Janáčkovy Hukvaldy, Svatováclavský festival v Ostravě, Smetanova Litomyšl, Struny podzimu v Praze, Dny soudobé hudby v Praze, Beethovenský festival na zámku Jimlín, Viva il canto v Těšíně, festival Souznění ve Frýdku Místku, Košická hudobná jar a vystoupila také v abonentním cyklu České filharmonie „České komorní orchestry“ ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. CJ koncertovala v Jižní Koreji, Rakousku, Itálii, Španělsku, Polsku, Belgii, Nizozemsku (koncert v komorní řadě Amati Ensemble Maastricht) a Srbsku (v nejvýznamnějším koncertním sále Srbska „Kolarac“). Spolupracovala s významnými českými sólisty, například s kytaristou Lubomírem Brabcem, houslisty Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem, Václavem Hudečkem, Ivanem Ženatým, Josefem Špačkem, Martinou Bačovou, Petrem Macečkem, cellistou Jiřím Hanouskem, Petrem Nouzovským, sopranistkou Martinou Jankovou, Evou Dřízgovou Jirušovou, Patricií Janečkovou, klavíristou Lukášem Vondráčkem, Martinem Kasíkem, flétnistou Janem Ostrým, trumpetistou Nikolaosem Grigoriadisem (člen skupiny Kryštof), ale i se sólisty zahraničními, například Viktoria Jagling (FIN)-cello, Gill Sharon (NL)-housle, Nataša Veljkovič (SRB)-klavír a mnoho dalšími. Pravidelně vystupuje v komorní řadě koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Repertoár CJ obsahuje skladby všech slohových období od barokní hudby až po díla soudobých skladatelů. CJ se neprofiluje jen na poli klasického repertoáru, ale “zabrousí” i do jiných žánrů. S manžely Rokytovými (Panova flétna,cimbál) zahrála několik koncertů s krásným programem složeným z rumunsko-maďarského folkloru. V rámci ostravského Festivalu v ulicích hrála s Katalánskou coblou a s kapelou Zrní.

CJ natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s televizí Noe. První CD obsahovalo nahrávky symfonií vlámského klasicistního mistra Pietera van Maldereho – vyšlo v r. 2000. V r. 2006 vydala CJ své druhé CD nazvané „Dvě velká M“, kde uvádí v konfrontaci známé i méně známé skladby W. A. Mozarta a B. Martinů. V r. 2009 natočila CJ v rámci haydnovského výročí spolu s vídeňskou klavíristkou srbského původu Natašou Veljkovič CD uvádějící tři klavírní koncerty Josepha Haydna (GRAMOLA – Rakousko). V r. 2010 vyšlo orchestru čtvrté CD s dvěma ranými koncerty Felixe Mendelssohna–Bartholdyho – houslovým koncertem d-moll a klavírním koncertem a-moll se sólisty: Martina Bačová – housle a Martin Kasík – klavír (RADIOSERVIS- Praha). V červnu r. 2012 natočila CJ vlastní aranže slavných houslových skladeb Pabla de Sarasate-Zapateado a Fantazii Carmen s vynikajícím českým houslovým virtuozem, dnes již koncertním mistrem České filharmonie Jiřím Vodičkou. V únoru r. 2015 se spolu s předním českým hobojistou Dušanem Foltýnem CJ podílela na vzniku dvou světových premiér-Hobojové koncerty barokního skladatele Františka Jiránka. Své zatím poslední CD natočila CJ v r. 2015. CD je live záznamem koncertu z barokního kostela Navštívení P. Marie v Zašové na Valašsku, kde CJ zahrála ve zmenšeném obsazení dva vtipně napsané Tercety Carla Ditterse z Dittersdorfu a v podání významného českého varhaníka Tomáše Thona zazněly varhanní skladby Jana Křtitele Vaňhala (CD vydal Mgr. Karel Plocek).

V červnu 2008 CJ spolu s Martinou Bačovou vystoupila ve slovenské Dunajské Stredě na významném koncertě v rámci česko-slovenského projektu „Zámecké koncerty“. Tento koncert byl v přímém přenosu vysílán Českým rozhlasem III – Vltava a Slovenským rozhlasem – Devín. V květnu 2014 vysílala v přímém přenosu Televízia LUX slavnostní benefiční koncert z kostela Božího Milosrdenství v Nitře, kde CJ doprovodila pěvecký talent Patricii Janečkovou a sólistu Slovenského národního divadla Daniela Čapkoviče.

Pavel Doležal
Umělecký vedoucí CJ houslista Pavel Doležal patří ke střední generaci českých hudebních interpretů. Jeho rodištěm je Ostrava. Již během studií (Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Akademie múzických umění v Praze) se úspěšně zúčastnil několika národních i mezinárodních interpretačních soutěží (například je dvojnásobným vítězem mezinárodní houslové soutěže Beethovenův Hradec.) Od roku 1989 je členem Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde v současnosti zastává funkci koncertního mistra. Pavel Doležal se pravidelně věnuje komorní a příležitostně sólové hře. (Naposledy v r. 2008 spolu s Martinem Kasíkem a Jiřím Hanouskem v Beethovenově Trojkoncertu za doprovodu JFO.) Jako koncertní mistr a komorní hráč absolvoval celou řadu koncertních turné jak po Evropě, tak po Asii (Japonsko, Jižní Korea, Taiwan) severní Americe (USA) a Austrálii. Od roku 1998 je uměleckým vedoucím a sólistou Cameraty Janáček, řadu let působil pedagogicky na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.