TISKOVÁ  ZPRÁVA

Špičky současné hudební scény zazpívají na Souznění hity Beatles 

OSTRAVA, 5. 12. 2019 – Skupinu Beatles, kulturní a sociální fenomén druhé poloviny 20. století, průkopníky rockové hudby a skvělé hudebníky připomene už za pár dní (15. 12.) na letošním mezinárodním hudebním festivalu Souznění plejáda špičkových zpěvaček a zpěváků. Od nositelky Thálie Hany Fialové, přes Alberta Černého z Lake Malawi  a Ondřeje Rumla známého mj. z muzikálu Michala Horáčka a Petra Hapky „Kudykam“, až po Hlas ČeskoSlovenska z roku 2014 Lenku Szabó Hrůzovou. Ve Frenštátě pod Radhoštěm se sejdou s dalšími zvučnými jmény současné hudební scény na pódiu závěrečného galakoncertu Souznění.

Pro festival, který tradičně nabízí škálu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel s hudebním multižánrovým programem, je část nazvaná Kouzelná tajemná cesta Beatles naprostou inovací. „Myšlenka vstoupit do zvykoslovného programu něčím co trochu provokuje, ale současně nikoho neurazí, vznikla skoro ze dne na den. Samotný scénář galakoncertu, aranže a obsazení se ale pilovaly zhruba rok,“ říká dramaturg a šéf festivalu Souznění Zdeněk Tofel. 

V první polovině galakoncertu, který moderuje populární ostravský herec Vladimír Polák, zazní hity z různých období fungování famózní britské kapely, druhá polovina už se ponese v duchu 50. výročí vzniku legendárního, posledního alba Beatles „Abbey Road“.  

 „Abbey Road představuje vyvrcholení tvůrčích snah a potenciálu svých protagonistů a zároveň je ukazatelem dalšího hudebního vývoje, který zosobňují art rockové skupiny sedmdesátých let, například Pink Floyd a Genesis,“ říká autor scénáře, hráč na klávesy, dramaturg a kapelník doprovodné kapely Day Trippers Jaromír Kračmer. Na vrcholném závěrečném koncertu čtyřdenního festivalu Souznění se kromě něj a jeho kapely podílí zejména dirigent a autor aranží Matěj Voda, který působí mj. v Hudebním divadle Karlín, v Divadle Radka Brzobohatého nebo v Divadle Na Fidlovačce. Řídit bude rozšířený komorní orchestr Camerata Janáček uměleckého vedoucího Pavla Doležala. Sólisty doprovodí také vokální skupina Honey Pies, speciálně sestavená ze špičkových zpěváků.

 „Za pozornost stojí zapojení amerického multi instrumentalisty a zpěváka Fernando Saunderse, což byl dlouholetý baskytarista slavného Lou Reeda, nebo chorvatského bluesového muzikanta Maria Šeparoviče, který v současné době působí v Ostravě a pro jeho hlasový projev se mu někdy přezdívá ostravský Clapton,“ upozorňuje na další zajímavé interprety Z. Tofel.

Hlavním uměleckým partnerem koncertu Kouzelná tajemná cesta Beatles je netradičně Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, ve které vyrostli umělci působící v Cirku La Putyka, divadle Husa na provázku, hvězdy televizních pohádek, jakou je Kamila Janovičová z Tajemství staré bambitky nebo mezinárodně uznávaná pěvkyně Pavla Flámová, absolventka Schole Cantorum Basiliensis. Mezi slavné absolventy se řadí také sólistka Národního divadla moravskoslezského Veronika Rovná Holbová, Martin Chodúr a Eliška Rusková. „Na naší škole vyrostla a dnes již vyučuje i Lenka Szabó Hrůzová, jeden z nejúžasnějších talentů posledních let. Osobně se velmi těším na skladbu Oh! Darling v jejím podání,“ podotýká ředitelka školy Miloslava Soukupová.

Mezinárodní festival Souznění se koná ve dnech 12. – 15. 12. 2019 v Ostravě, Frýdku – Místku, Kunčicích pod Ondřejníkem, Kozlovicích (Beskydy), Rožnově pod Radhoštěm (Valašské muzeum v přírodě) a ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde vyvrcholí právě koncertem Kouzelná tajemná cesta Beatles. 

 

Více o programu na https://souzneni-festival.cz/ nebo na www.facebook.com/souzneni.

Dramaturg a ředitel MF Souznění: 

Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814

Mediální zastoupení:

Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097, e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com