Veronika Rovná

Sopranistka Veronika Rovná (rozená Holbová) vystudovala klasický zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a poté na Fakultě umění Ostravské univerzity. Oba instituty absolvovala pod vedením významné české operní pěvkyně a pedagožky Evy Dřízgové-Jirušové. Už během studií získala první profesní zkušenosti a řadu ocenění.

V roce 2012 vyhrála 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži Imricha Godina IUVENTUS CANTI a na podzim roku 2012 získala 3. místo na soutěži Concorso internazionale „Musica sacra“ v Římě. V roce 2015 vyhrála první místo v kategorii OPERA ŽENY na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.


Od roku 2009 hostovala v Národním divadle moravskoslezském, kde se představila v mnoha rolích – např. jako Rusalka (Dvořák: Rusalka), Vendulka (Smetana: Hubička), dále jako Sina (Krása: Zásnuby ve snu), Anežka (Smetana: Dvě vdovy) a Mařenka (Smetana: Prodaná nevěsta). Za roli Míly Válkové (Janáček: Osud) a Angeliky (Puccini: Suor Angelica) jí byla udělena cena Jantar v kategorii Divadlo 2018 – OPERA ŽENY. Od sezóny 2019/2020 je členkou divadla.

 

Co by host se Veronika Rovná představila například v Národním divadle v Praze jako Jitka (Smetana: Dalibor), v Národním divadle v Brně jako Violetta Valéry (Verdi: La Traviata), ve Státním divadle v Košicích v rolích Hraběnky (Mozart: Figarova svatba), Concepcie (Ravel: Španělská hodinka) a Kuchtíka (Dvořák: Rusalka) a hlavní role nastudovala pro Slezské divadlo Opava: Rosina (Rossini: Lazebník sevillský), Fiordiligi (Mozart: Cosìfan tutte) a Violetta Valéry (Verdi: La Traviata).  Dále spolupracovala s Jihočeským divadlem, kde ztvárnila role Ohně, Slavíka a Princezny (Ravel: Dítě a kouzla) a na podzim roku 2014 účinkovala jako Druhá žínka ve Dvořákově Rusalce v Opera de Lyon ve Francii.


Skvělá mladá sopranistka má za sebou také řadu úspěšných koncertů s významnými orchestry a tělesy (Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův komorní orchestr, Moravská filharmonie Olomouc, Moravskoslezská Sinfonietta, Karlovarský symfonický orchestr, Státní filharmonie Košice, ansámbl Collegium 1704 aj.) a účast na mezinárodních hudebních festivalech (např. Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský hudební festival, Košická hudobná jar, Hudební festival Antonína Dvořáka, aj.). Pravidelně vystupuje i na festivalové scéně ve Francii: Les rencontres v Louvergny (2007, 2010), Les Musicales de Louvergny (2014, 2017, 2018, 2019, 2022).

(Foto: Promo umělkyně – Oldřich Hadvičák)

aktuality