OSTRAVA 17. 11. 2020 – Letošní už 22. ročník tradičního Mezinárodního festivalu Souznění bude poprvé v historii pětidenní. Nabídne tradičně adventní a lidovou hudbu, ale také unikátní vystoupení Václava Hudečka, Davida Kollera, Alberta Černého nebo Kláry Vytiskové a dalších umělců, kteří budou hrát a zpívat tak, jak jim to dovoluje současná epidemická situace a nouzový stav v ČR. Vystoupí tedy převážně on-line a na vlnách Českého rozhlasu.

Po loňském úspěchu se pořadatelé MF Souznění rozhodli i letos zopakovat spolupráci s frontmanem kapely Lake Malawi Albertem Černým, kterého publikum velmi dobře zná díky jeho hudebním kvalitám i díky jeho aktuálnímu televiznímu angažmá. To se ostatně týká i Kláry Vytiskové, někdejší porotkyně známé hudební soutěže SuperStar. Oba umělci zahájí celý 22. ročník festivalu, a to 9. 12. 2020 koncertem ve Studiu I Českého rozhlasu Ostrava, který bude mj. k vidění na YouTube.    

Hned ve čtvrtek 10. 12. naváže fenomenální houslista Václav Hudeček, Martin Hroch – cemballo, Jana Hrochová – mezzosoprán, Benda Quartet a jako host kontrabasista Janáčkovy filharmonie Lumír Kavík. Všichni vystoupí v Rytířském sále Frýdeckého zámku a také na YouTube.

Dívčí kapela VESNA zpěvačky a textařky Patricie Fuxové, která za svou debutovou desku Pátá bohyně (2018) získala nominaci Cen Anděl na „Objev roku“, a bratislavská BANDA by měly hrát v pátek na Hukvaldech. Tam se v sobotu 12. 12. chystá také David Koller, autor mnoha dnes již klasických hitů a lídr legendární rockové skupiny Lucie, kterou snad není nutné českému publiku vůbec představovat.

Tím ale výčet zajímavostí už 22. ročníku MF Souznění zdaleka nekončí. Na své posluchače a on-line diváky čekají také mnohá folklorní uskupení. Za všechny třeba Dechová hudba Kozlovice, soubor Valášek, Valašský vojvoda, pěvecký sbor Cantamus , kapela Lipka z Jablunkova, Formani ze Slatiňan čiBálešáci z Uherského Hradiště. Vystoupení vybraných souborů se letos poprvé v historii festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel přenesou pod okna seniorských domovů v Ostravě a Frýdku – Místku.

Generálním partnerem 22. ročníku MF Souznění je Moravskoslezský kraj.