účinkující na festivalu

o našich
účinkujících

V oblasti hudby se pohybujeme již  mnoho let, díky tomu se u nás objevují známá jména, jako: Albert Černý, Klára Vytisková, Václav Hudeček nebo David Koller.

Každoročně se snažíme, aby se na festivalu objevily jak staré, tak i nové tváře a každý ročník tak činíme výjimečným!

Dasha, Pájky Pájk, Epoque Quartet

Dasha, držitelka Ceny Thálie za roli v muzikálu Jesus Christ Superstar a sólistka Moondance Orchestra, se podílí na mnoha hudebních projektech a účinkuje v televizních pořadech jako StarDance. V novém koncertním programu zpívá skladby různých žánrů, doprovázena skvělými hudebníky, což zaručuje dokonalý hudební zážitek.

Javory - Hana a Petr Ulrychovi

Javory, tvořené Hanou a Petrem Ulrychovými, jsou ikonou české hudební scény, na které působí už desítky let. Jejich tvorba, často označovaná jako „moravská world music“, spojuje domácí hudební kořeny s jedinečným pěveckým projevem, což přirozeně oslovuje široké spektrum posluchačů na živých vystoupeních po celé České republice.

Petr Bende & CM Gromba

Petr Bende & Cimbálová muzika Gromba spojují moderní pop-rock s prvky tradiční lidové hudby, čímž vytvářejí jedinečný hudební zážitek. Jejich vystoupení jsou energická a plná emocí, což oslovuje široké publikum napříč generacemi. Skládají a aranžují originální písně, které propojují moderní nástroje s autentickým cimbálem a houslemi.

Bára Štěpánová

Bára Štěpánová je česká herečka, zpěvačka a moderátorka, která se od dětství věnovala umění, zejména zpěvu a hře na klavír. Proslavila se interpretacemi písní z Osvobozeného divadla i skladeb Petra Hapky. Vedle své herecké kariéry pravidelně zpívá s Petrem Bende. Mnozí ji znají z role zdravotní sestry v seriálu Ordinace v růžové zahradě

BEFOR

Beskydský folklorní orchestr

Beskydský folklorní orchestr (BEFOR) oživuje lidové tradice Moravy, Slezska a Slovenska prostřednictvím špičkových hudebníků, kteří interpretují písně s vysokou uměleckou kvalitou. Pod vedením Zdeňka Tofla nabízí BEFOR jedinečné koncertní zážitky, spojuje autentické úpravy s moderními stylizacemi a přibližuje lidovou hudbu širokému publiku.

Zuzana Šuláková

Zuzana Šuláková, uznávaná zpěvačka a nositelka valašských tradic, zasvětila život lidovému folkloru a tradiční hudbě. Díky rodinné tradici a působení v cimbálových muzikách jako Malá Jasénka či FLERET nejen předává zkušenosti mladým talentům, ale také rozvíjí svůj tvůrčí potenciál ve spolupráci s Beskydským folklorním orchestrem.

Dětský pěvecký sbor Písnička

ZUŠ Frýdek-Místek

Pěvecký sbor Písnička z Frýdku-Místku tvoří 32 mladých zpěváků, kteří se věnují nejen sborovému, ale i sólovému zpěvu a hře na hudební nástroje. Repertoár zahrnuje skladby českých i zahraničních autorů, přičemž sbor dosáhl významných úspěchů, jako je zlaté pásmo na Festivalu dětských pěveckých sborů.

Muzika Jara

Muzika Jara, založená v roce 1994, se skládá převážně z profesionálních hudebníků a má v repertoáru přes sto lidových i umělých písní. Kapela, známá pro své úspěchy na mezinárodních festivalech a spolupráci s tanečním souborem Jaro, má na kontě několik CD a pravidelně se objevuje v rozhlasovém vysílání.

Kapela Wałasi

Kapela Wałasi ze Slezských Beskyd v Polsku vyniká spojením s tradicemi horalů, oživuje staré melodie a propojuje je se současnou hudbou. Získala ocenění na mnoha festivalách a jejich projekty jako „Mozart ve stylu horalů“ přinášejí novou kvalitu spojení klasické a tradiční hudby.

Dětský folklorní soubor Valášek

Dětský folklorní soubor Valášek, založený v roce 1982, uchovává kulturu moravskoslezských Beskyd a vzdělává mládež v tradičních tancích a zvycích. Získal zlato na mezinárodním festivalu Visegrádské Vánoce a jeho aktivní spolupráce s médii efektivně zvyšuje povědomí o folklorních tradicích.

Ondřejníček

Cimbálová muzička

Dětská cimbálová muzička Ondřejníček působí v Kunčicích pod Ondřejníkem od roku 2010 a vystřídalo se v ní již mnoho kunčických dětí. Vystupuje na různých folklorních i obecních akcích, v průběhu roku se věnuje zvykosloví – na Smrtnou neděli vynáší v Kunčicích Mařenu.

Valašský vojvoda

soubor lidových písní a tanců

Valašský vojvoda z Kozlovic byl založen v květnu roku 1970 s cílem navázat na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník na severním předhůří Beskyd. Soubor dnes zpracovává zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska.

CANTAMUS

Cantamus

Pěvecký sbor

Sbor Cantamus z Kozlovic, založený v roce 2015, se věnuje duchovním, rytmickým a adventním písním, které zaznívají při bohoslužbách i koncertech. Na letošním festivalu Souznění představí živý Betlém s hudbou a dramatickým příběhem o narození Krista. Večer vystoupí v hlavním programu s adventními písněmi, které navodí vánoční atmosféru.

V předchozích letech

Autor úspěšných muzikálů Hamlet, Galileo či Iago si poprvé získal pozornost publika jako frontman rockové kapely Žentour. Ta posbírala mnohá ocenění a je českou legendou. Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu.

Zakládající členové legendárních Nerez Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál se spojili se zpěvačkou Luciou Šoralovou a obnovili legendární skupinu Nerez, tentokrát pod názvem NEREZ & LUCIA.

Patří k nejuznávanějším pěvkyním operního i koncertního repertoáru, spolupracuje s našimi nejlepšími orchestry, a to včetně České filharmonie, Symfonického orchestru Hl. m. Prahy FOK, Brněnské filharmonie nebo Janáčkovy filharmonie v Ostravě.

U zrodu seskupení Tomáš Kočko & ORCHESTR stály verše moravského básníka z Valašska – Ladislava Nezdařila. V roce 1999 vydali Tomáš Kočko & ORCHESTR  debutové album Horní chlapci s jeho zhudebněnými texty, pro které jako básnický jazyk zvolil Nezdařil dialekt moravských Valachů.

V roce 2005 byla založena dívčí pěvecká skupina Agapé jako výsledek spolupráce mezi evangelickým církevním sborem a Slovenským kulturním centrem P. J. Šafárika v Novém Sadu v srbské Vojvodině.

Aerea Ensemble je komorní soubor, který se zaměřuje na interpretaci hudby historických období, a to zejména baroka a klasicismu. Soubor vznikl v roce 2013 během studií jeho zakládajících hráčů na JAMU v Brně.

Cimbálová muzika Dyjavan vznikla na podzim roku 2011 pod vedením Gabriely Bajkové a Marcely Přibylové při ZŠ Mládeže ve Znojmě. Časem se jako dětská cimbálová muzika Veltlínek stala součástí Dětského folklorního souboru Dyjavánek Znojmo.

Gustáv Beláček vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Evy Blahové. Vzdělání si rozšířil na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Je absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v K. Varech.

Ondřejníček

Cimbálová muzička

Dětská cimbálová muzička Ondřejníček působí v Kunčicích pod Ondřejníkem od roku 2010 a vystřídalo se v ní již mnoho kunčických dětí. Vystupuje na různých folklorních i obecních akcích, v průběhu roku se věnuje zvykosloví – na Smrtnou neděli vynáší v Kunčicích Mařenu.

Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF – Prague Philharmonia (Pražskou komorní filharmonií). V letech 2011 – 2015 spolupracovala s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize. 

Sopranistka Veronika Rovná (rozená Holbová) vystudovala klasický zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a poté na Fakultě umění Ostravské univerzity. Oba instituty absolvovala pod vedením významné české operní pěvkyně a pedagožky Evy Dřízgové-Jirušové.

Daniel Skála studoval hru na cimbál na Lisztově akademii v Budapešti, hudební kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a sbormistrovství na Ostravské univerzitě. Na téže škole pak dokončil doktorská studia v oboru hudební teorie a pedagogika.

Petra Olajcová absolvovala Janáčkovu  konzervatoř v Ostravě a Fakultu umění OU ve flétnové třídě MgA. Jiřího Bystroně. Během studia se zúčastnila  mnoha flétnových kurzů a seminářů předních světových flétnistů (Phillipe Bernold, Joshua Smith, Catrin Cantin, Claude Lefebvre, Clara Novak). 

je smíšený pěvecký sbor z Frenštátu pod Radhoštěm, který je složen převážně ze středoškolských a vysokoškolských studentů. Sbor pravidelně zkouší pod vedením sbormistra Borise Nykla. 

Hity jako Kariéra, I don‘t know, Souměrná, Líbám Tě černou, Jesus, včetně nových funk-rockových písní složených pro Balage Band v čele se zpěvačkou Terezou Kopáčkovou.

Mladá, nadějná absolventka Pražské konzervatoře, zpěvačka.

Spectrum Quartett

je profesionální smyčcové kvarteto, věnující se především klasické a současné vážné hudbě. Širokospektrálním záběrem svých členů, čerpá Spectrum Quartett také z jazyka lidové hudby, jazzu a improvizace, což slyšet v energickém projevu a originálním zvuku kvarteta.

Radůza s kapelou

Její umělecká dráha připomíná některé „pohádkové“ životopisy. Na ulici ji v roce 1993 objevila Zuzana Navarová a již tři dny na to zpívala ve svatyni českých zpěváků, v pražské Lucerně. O pár týdnů později zde pak triumfovala jako „předskokanka“ slavné americké písničkářky Susanne Vega, o šest let později měla stejnou čest při koncertě Mikea Oldfielda.

Cigánski Diabli

Cigánski Diabli – Gypsy Devils prinášajú originálne nové virtuózne skladby, fúzie a jedinečné aranžmány, v ktorých sa snúbia nezvyčajné hudobné kombinácie s nesmiernou dávkou temperamentu. Hudobný svet obohacujú nielen vlastnými hudobnými projektmi, ale i projektmi ktoré vytvorili pre symfonické a komorné orchestre.

Chodský soubor z Mrákova založila skupina nadšenců v roce 1961 a od té doby rozdává veselí, pohodu a dobrou náladu skrze své muzikanty, zpěváky, tanečníky a vypravěče.

Soubor uskutečnil mnoho vystoupení při různých příležitostech a folklorních festivalech doma i v zahraničí.

Terézia Kružliaková

mezzosoprán  – pochází z hudební rodiny Babjakovců z Banské Bystrice. Zpěv studovala na Konzervatoři Jana Levoslava Bellu v Banské Bystrici u Dagmar Rohové – Boksové a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Zlatice Livorové. Vokálně se později zdokonalovala na mistrovských kurzech Reginy Resnik v italském Trevisu.

Pastýřské hudební nástroje, na kterých Štefánikovci hrají jsou pro oblast Púchovské doliny a Hornolidečska, charakteristické a ve většině si je i svépomocí vyrábějí.

Fujary, trombity, pastevecké rohy a různé píšťalky, které jsou pro tento region dominantními nástroji, vyrábějí Jan Štefánik, Pavel Novosád a Ivan Bobot.

Wacław Golonka

Polský varhaník Wacław Golonka vystudoval hru na varhany na Hudební akademii v Krakově a pak u Hanse Haselböcka na Hochschule für Musik ve Vídni. Získal ceny na varhanních soutěžích v Praze a v Norimberku a zvítězil na soutěži v Pretorii. Koncertoval v řadě evropských a asijských zemí, v Jižní Africe i v USA.

studoval na Konzervatoři (Róbert Szűcs) a VŠMU v Bratislavě (Eva Blahová). Vzdělání si rozšířil na Mozartově Akademii a na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Je absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech v roce 1993, držitelem 3. ceny na Mezinárodní operní soutěži Rocca delle Macie v Siene v roce 1994

Vojenský umělecký soubor Ondráš

je profesionální umělecké těleso zřizované Ministerstvem obrany ČR se sídlem v Brně. Prostřednictvím hudby, zpěvu a tance představuje divákům umělecky stylizovaný folklor. V současnosti jej tvoří Orchestr lidových nástrojů, taneční skupina a dívčí sbor. Kromě práce s lidovým materiálem se Ondráš věnuje i přesahům do jiných hudebně-tanečních žánrů a tvoří autorské pořady.

Marien & Víťa Troníček

Folková skupina

Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny Víti Troníčka. Přes progresivnější vítr v plachtách skupina staví na spíše na tradičních hodnotách FCT hudby a tím zůstává přitažlivá pro široké věkové spektrum posluchačů. Kromě mohutných vokálů a silných písní je pro Marien typická i jedinečná koncertní energie a doslova rodinný humor.

Žalman a spol.

Kapela

Žalman působí na hudební scéně od roku 1968, nejprve ve skupině Minnesengři, později v roce 1982 založil vlastní kapelu Žalman & Spol., která v různých podobách koncertuje nepřetržitě až do současnosti. 

Pavel Lohonka právem patří mezi české folkové legendy a je jedním z tvůrců, kteří ovlivnili dnešní podobu české folkové scény. S Minnesengry nahrál 9 alb a později vydal dalších 19 autorských desek a 7 výběrů. Na nich lze nalézt více než 250 písní.

Izabela Jati

Zpěvačka

Izabela Jati, šestnáctiletá studentka oboru muzikálové herectví Ježkovy konzervatoře v Praze.

Populárnímu zpěvu a veřejnému vystupování na festivalech, soutěžích, v divadle apod. se věnuje od útlého dětství. V roce 2016 se velice úspěšně zúčastnila talentové soutěže WCOPA v USA. V divadle debutovala ve svých 12 letech, hlavní dětskou rolí v muzikálu Moravskoslezského divadla „Kočky“, kterou hrála do doby, než z role vyrostla.
 

Formani Slatiňany

Národopisný soubor

Národopisný soubor Formani zpracovává písně, tance a zvyky z Východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka. Formani působí při T. J. Sokol Slatiňany, spolupracují s městem Slatiňany a také s Waldorfskou školou v Pardubicích.

Choreografie jsou „šité na míru“ členům souboru. Snaží se v nich zachytit zapomenuté tradice našich předků, zároveň pobavit diváka a využít různověkosti členů souboru.

Lenka Nová

Zpěvačka

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Lenka Nová a výborný pianista a skladatel Petr Malásek odehrají na Festivalu souznění svůj úspěšný komorní koncert VE DVOU. Program je postavený na osvědčených písních z repertoáru Lenky Nové s jedinečnými texty Michala Horáčka a zazní také písně z jejího posledního alba Dopisy.

V písních, které Lenka Nová prezentuje velmi uvěřitelně, se prolínají příběhy ženy, která vedle krásného hlasu, profesionality a noblesy na podiu, zůstává duší a srdcem především obyčejnou holkou, která prožívá životní radosti a strasti všedních dnů.

Solamente Naturali

Pěvecký soubor

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali, ktorého zakladateľom a umeleckým vedúcim je huslista Miloš Valent vznikol v roku 1995 ako flexibilná kombinácia umelcov rôznych odborností, ktorí sa chceli venovať interpretácii hudby 17. a 18. storočia na historických nástrojoch.

Otvorenosť myslenia a odvaha priniesť nové pohľady na interpretáciu hudby inšpirovala mnohých skladateľov (Vladimír Godár, Michal Paľko, Peter Zagar) k napísaniu  nových diel pre súbor, ktoré predviedol na festivaloch súčasnej hudby (Melos Etos) a v rámci svojich koncertných cyklov.

Albert Černý

ZPĚVÁK

Zpěvák Albert Černý se narodil v únoru roku 1989 v Třinci. Je autorem veškeré hudby a textů kapely Lake Malawi i předchozí formace Charlie Straight, která pozastavila svou činnost v roce 2013.  

Za svou tvorbu obdržel čtyři ceny Anděl, dvakrát byl oceněn v hudební anketě Slavík a získal i cenu MTV.

Benda Quartet

smyčcové kvarteto

Od svého vzniku v roce 2012 zařadil mezi špičkové komorní soubory na české hudební scéně, bývá také hostem na zahraničních pódiích. Svůj debut kvarteto uskutečnilo v roce 2014 v rámci 60. sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Benda Quartet je držitelem Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za rok 2019.

Balešáci

cimbálová muzika

Cimbálová muzika Bálešáci vznikla v roce 2002 jako doprovodná muzika dětského folklórního souboru Dolinečka, a tehdy také vystupovala pod názvem Cimbálová muzika Dolinečka. V roce 2008 si muzika zvolila vlastní název – CM Bálešáci.

Muzika totiž pochází ze Starého Města a v dřívějších dobách se obyvatelům Starého Města přezdívalo „Bálešáci“.

David Koller

zpěvák

Rockový zpěvák, skladatel a bubeník patří k významným muzikantům střední generace českého bigbítu. Autor mnoha hitů se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie.

Hostoval a hostuje v řadě známých kapel. Společně s výtvarníkem Davidem Černým a filmařkou Alicí Nellis stál v roce 2007 za vybudováním pražského kulturního centra MeetFactory.

Jana Hrochová

mezzosopranistka

Absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě Jarmily Krásové. V roce 1998 získala druhou cenu na Soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. Od roku 2001 se formou soukromého studia vzdělává u Natálie Romanové. V letech 1997 – 2000 zpívala v Opeře Mozart v Praze.

Věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.

Kapela Lipka

gorolská kapela

Jsme gorolská kapela pocházející ze Slezských beskyd, která v tradičních ale i originálních moderních úpravách interpretuje písně celé Karpatské oblasti. Máme také vlastní tvorbu (která více či méně zrcadlí chrakter našeho regionu, ze kterého pocházíme)

Náš repertoár obsahuje jak skočné polky, tak tklivé valčíky Těšínského Slezska, procítěné písně Lemků, temperamentní slovenské a maďarské čardáše a tradiční vánoční písně.

Klára Vytisková

zpěvačka

Klára Vytisková je nepochybně jednou z nejvýraznějších a nejrespektovanějších zpěvaček na české hudební scéně, zpěvačka a skladatelka zaujme nezaměnitelným stylem, hlasovým projevem i podmanivým charismatem.

Ať už jde o hudbu, kde je její doménou inteligentní pop, módu či lifestyle, Klára je prostě osobnost. Dokazuje to jak na svých koncertech či performance tak i jako moderátorka.

Lumír Kavík

Vedoucí kontrabasů

Lumír Kavík, rodák z  Frýdku-Místku, umělecky působí v Janáčkově filharmonii Ostrava od roku 1986, kde 20 let zastával místo vedoucího kontrabasové skupiny. Je rovněž dlouholetým členem komorního souboru Camerata Janáček.

V roce 1984 absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde studoval ve třídě Miroslava Švábenského.

Václav Hudeček

Houslista

Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra.

Hudečkovo sympatické vystupování, a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku.

Vesna

Skupina

Vesna je dívčí kapela zpěvačky a textařky Patricie Fuxové, kterou si vybrala jako předskokana i skandinávská zpěvačka Aurora.  V listopadu 2018 Vesna vydala debutovou desku Pátá bohyně, za kterou získala nominaci Ceny Anděl na Objev roku. Na albu vyšel mj. i společný duet Patricie a Vojtěcha Dyka.

Na podzim 2019 Vesna odjela své první klubové turné #MyaVy po Čechách a Slovensku a měla vystoupit na největších českých festivalech.

aktuality