Terézia KRUŽLIAKOVÁ, (1978) mezzosoprán  – pochází z hudební rodiny Babjakovců z Banské Bystrice. Zpěv studovala na Konzervatoři Jana Levoslava Bellu v Banské Bystrici u Dagmar Rohové – Boksové a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Zlatice Livorové. Vokálně se později zdokonalovala na mistrovských kurzech Reginy Resnik v italském Trevisu. Už během studia účinkovala ve Státní opeře v Banské Bystrici. Od roku 2003 je sólistkou Opery SND v Bratislavě, v posledních sezónách pravidelně hostuje i na půdě Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.

Mladá interpretka zaznamenala několik úspěchů na vokálních soutěžích na Slovensku i v zahraničí a především vítězství na mezinárodních soutěžích Antonína Dvořáka v Karlových Varech, Ady Sary v polském Nowom Sączi a Toti dal Monte v italském Trevisu odstartovaly její úspěšnou profesionální dráhu.

Terezie Kružliaková účinkovala na předních hudebních festivalech doma i v zahraničí – Bratislavské hudební slavnosti, Pražské jaro, Středoevropský festival koncertního umění, Festival současné hudby a operní část Zvolenských her zámeckých, Smetanova Litomyšl, Dvořákův Olomouc, Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci, MHFČeský Krumlov atd.  

Často vystupuje i jako koncertní zpěvačka, spolupracuje s předními domácími a zahraničními orchestrálními a vokálními tělesy jako jsou Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, ŠF Košice, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moskevský akademický symfonický orchester, FOK Praha, Brněnska filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, ŠKO Žilina, Capella Istropolitana, Slovenský komorní orchestr a další.

Spolupracovala s předními světovými dirigenty a režisérskými osobnostmi – Nello Santi, Libor Pešek, Emmanuel Villaume, Friedrich Haider, Ondřej Lenard, Juraj Valčuha, Jaroslav Kyzlink, Peter Altrichter, Peter Valentovič, Roman Hovenbitzer, Elisabeth Stoepler, Peter Konwitschny atd.

Na domácí operní scéně ztvárnila mladá umělkyně i postavy Orsiniho v Donizettiho Lucrezii Borgii, Suzuki v Pucciniho Madama Butterfly, Siébela v Gounodově Faustovi, Olgy v Čajkovském Eugenu Oneginovi, Třetí dámy v Mozartově Kouzelné flétně, Flory ve Verdiho La Traviate, Zuzky v Suchoňově Krútňavě, Rosiny v Rossiniho Barbierovi ze Sevilly, v sezóně 2013/14 se představila také v titulu W. A. ​​Mozarta La clemenza di Tito v roli Sexta, jako Ms. Leaf v Dorianu Grayovi od Ľ. Čekovské a ve dvojroli Pauliny/Milavzor v Pikové dámě P. I. Čajkovského, Fenenu ve Verdiho Nabuccovi, Amneris ve Verdiho Aide. V ND Brno se v r.2010 představila postavou Popelky (G.Rossini -Popelka) a v r.2014 jako Armando di Gondi (G.Donizetti-Maria di Rohan).

V zahraničí se objevuje zejména na operních scénách České republiky, Itálie, Polska a Portugalska. Z koncertních vystoupení patří mezi nejdůležitější její koncerty v kanadském Montrealu (v r. 2002), v Moskvě – v rámci Dnů kultury Slovenské republiky v Ruské federaci v r. 2004, ve vídeňském Musikvereinu v roce 2008 realizovala skladbu J.Išaia-LOST WOR (L) D,  ve vídeňském Konzerthausu mezzosopránový part v Mozartově Korunovační mši se Slovenskou filharmonií a Slovenským filharmonickým sborem), písňový recitál 1. Marseille s Pavlem Bršlíkem a Martinou Masarykovou na koncertě operních árií v tamním Théâtre Toursky (r.2012) a na domácí půdě v koncertním předvedení Donizettiho opery Lucrezia Borgia po boku světoznámé operní divy Edity Gruberové a dalších předních slovenských zpěváků v rámci festivalu BHS 2011.Představila sa na Operním festivalu Gars am Kamp v postavě Rosini (G.Rossini-Barbier ze Sevilly v r.2013). Pod taktovkou J. Valčuha učinkovala na BHS (r.2014) ve Verdiho Rekviem a v témže roce na MHF Smetanova Litomyšl jako altistka v 2.Symfonii G.Mahlera-dirigent O.Lenárd. Na Kunstfestu v Dráždanech uvedla A. Dvořáka :Biblické písně (r.2015). Letos se představila i se SOČR v A. Dvořák Rekviem a na MHF Smetanova Litomyšl 8.Symfonie G.Mahlera dirigent O.Lenárd.

Navázala na tuto spolupráci s pražským SOČR, kde realizovala i G.Mahlerovu Píseň o zemi a G.Verdiho Rekviem (r.2016).

V SF v premiéře uvedla dílo od slovenské skladatelky Lubici Čekovské: Liberte pro mezzosopran, sbor a orchestr (r.2019).

V létě 2020 účinkovala na významném pódiu Bregenzer Festspiele, kde ztvárnila postavu Carmen v opeře Ľ.Čekovské: Impresario Dotcom v její světové premiéře.

 

Diskografii Terezie Kružliakové tvoří tyto CD:

Symfonie č.9, L.van Beethoven (r.2003)

Requiem, D. Cimarosa (r.2008)

Mozart, Lotz Trio and friends (r.2015)

Písňové cykly, E.Suchoń (r.2018)

Praktické odkazy

Kontakt

Zdeněk Tofel - ředitel festivalu

Věra Tobolová - produkce

Eva Kijonková - média

Články z blogu

Ⓒ 2020 - pravidla používání webu


Notice: Undefined index: src in /data/web/virtuals/293279/virtual/www/domains/souzneni-festival.cz/wp-content/plugins/elementor/core/page-assets/loader.php on line 87

Notice: Undefined index: dependencies in /data/web/virtuals/293279/virtual/www/domains/souzneni-festival.cz/wp-content/plugins/elementor/core/page-assets/loader.php on line 87

Notice: Undefined index: version in /data/web/virtuals/293279/virtual/www/domains/souzneni-festival.cz/wp-content/plugins/elementor/core/page-assets/loader.php on line 87