Vojenský umělecký soubor Ondráš

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je profesionální umělecké těleso zřizované Ministerstvem obrany ČR se sídlem v Brně. Tvoří jej Orchestr lidových nástrojů, taneční skupina a dívčí sbor. Prostřednictvím hudby, zpěvu a tance představuje divákům umělecky stylizovaný folklor domácích regionů Čech, Moravy a Slezska. Příležitostně zpracovává také příbuzné regiony středoevropské a východoevropské (např. Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu či Rumunsko). Kromě práce s lidovým materiálem se Ondráš věnuje i přesahům do jiných hudebně-tanečních žánrů a tvoří autorské pořady.

Soubor působí od roku 1954 a od té doby se rozvinul do dnešní podoby téměř stočlenného kolektivu, který se skládá z profesionální základny doplněné početnou složkou externích členů. Programový záběr nabízí široké spektrum pořadů od menších, čistě doprovodných akcí reprezentativního charakteru, přes výchovná taneční představení pro školy, až po rozsáhlejší formy tanečně-divadelních programů.

 Během svého působení vystoupil soubor v mnoha zemích světa. V posledních letech uskutečnil například turné po Japonsku, spolupracoval se státními soubory zemí Visegrádské čtyřky a zúčastnil se světoznámé přehlídky armádních kapel The Royal Edinburgh Military Tattoo ve Velké Británii nebo The Netherlands Military Tattoo v nizozemském Rotterdamu. V roce 2019 vystoupil VUS Ondráš v Ázerbájdžánu a v Pobaltí, kde ve spolupráci s českými velvyslanectvími a spojeneckými základnami v Estonsku, Lotyšsku a Litvě představil svůj premiérový folklorní program Krajinou času. V témže roce oslavil soubor 65. výročí, které vyvrcholilo premiérou pořadu kRok za kRokem.

 VUS Ondráš dále pravidelně pořádá dvoudenní benefiční cyklus Večery s Ondrášem, kde mají diváci možnost zhlédnout to nejlepší z repertoáru v malebném prostředí nádvoří hradu Špilberk v Brně. V posledních měsících roku, v době adventní, Ondráš tradičně vystupuje po celé republice se sérií koncertů s vánoční tematikou.

aktuality

TISKOVÁ ZPRÁVA

Za týden začíná festival Souznění. Letos s programem od Ledeckého přes Dřízgovou po světovou premiéru skladby v neobarokním stylu OSTRAVA 29. 11. 2023 –  Jubilejní už

POKRAČOVAT VE ČTENÍ »

Anonce 2023

SOUZNĚNÍ 2023 25. Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 6. – 10. 12. 2023 – Ostrava, Frýdek-Místek, Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice, Frenštát

POKRAČOVAT VE ČTENÍ »