Gustáv Beláček

studoval na Konzervatoři (Róbert Szűcs) a VŠMU v Bratislavě (Eva Blahová). Vzdělání si rozšířil na Mozartově Akademii a na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Je absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech v roce 1993, držitelem 3. ceny na Mezinárodní operní soutěži Rocca delle Macie v Siene v roce 1994 a 1. ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži M. Schneidra-Trnavského. V roce 1993 získal Cenu německého časopisu Opernwelt v rámci Pěvecké soutěže Belvedere ve Vídni a stal se finalistou TIJI.

Účinkoval v Národním divadle v Praze (Ramfis, Dr. Kolenatý), ve Státní opeře v Praze (Raimondo, Vodník), v Karlsruhe (Mustafa), v Grazu, Basileji a v Lublani (Vodník), v Klagenfurtu (Ramfis), v Basileji Tom), v Düsseldorfu, v Norimberku, v Berlíně a v Mnichově (Dr. Kolenatý), v Kodani (Vodník, Gremin), v Drážďanech (Vodník), v Palermu (Modrofúz, Cathos), ve Veroně (Nourabad), ve Florencii ( Harašta), v Belo Horizontu v Brazílii (Leporello), v Torontu (Don Profondo, Pimen, Mustafa), v Opeře Muscat v Ománu (Vodník). Na scéně SND v Bratislavě ztvárnil role jako Osmin, Thibaut, Raimondo, Alidoro, Modrofúz, Escamillo, Dulcamara, Figaro, Bartolo, Gianni Schicchi, Leporello, Pimen, Ramfis, Vodník a Gremin. V Janáčkově Opeře v Brně účinkuje jako Vodník, Leporello, Scarpia a Zachariáš, v Areně di Verona se představil jako Doktor (La Traviata) a Egyptský král (Aida).

Jako koncertní zpěvák vystoupil s orchestry jako Drážďanská filharmonie, Orchestry de la Suisse Romande, Národní Francie Orchestre, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York, National Orchestru Tchaj-wan, Symfonický orchestr Bavorský rozhlasový orchestr, Londýnská filharmonie. Spolupracoval se Slovenskou filharmonií a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Představil se pod taktovkou renomovaných dirigentů jako Sir Charles Mackerras, Zdeněk Mácal, Serge Bauda, ​​Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Vladimír Válek, Leoš Svárovský, James Judd, Dennis Russel Davies, Aylton Escobar, Jurij Temirkan, András Liget , Daniel Oren, Carlo Rizz, Marin Alsop, Frédéric Chaslin, Mariss Jansons, Esa-Pekka Salonen, Kurt Masur, Seiji Ozawa a další. Účinkoval v Royal Albert Hall v Londýně, v Concertgebouw Amsterdam, na Konzervatoři a v Palais des Beaux-Arts v Bruselu, na Konzervatoři Giuseppe Verdi v Miláně, v Théatre des Champs-Élysées v Paříži, v Davies Symphony Hall San Francisco, v Brucknerhaus , v Großes Festspielhaus v Salcburku a na mezinárodních festivalech jako BHS, Pražské jaro, Baltic Sea Festival ve Stockholmu, Rheingau a Lucerne Festival, BBC Proms a Aréna di Verona. Beláček nahrává pro Bavorský rozhlas, BBC a mnohé jiné rozhlasové a televizní společnosti.

Spolupracuje s vydavatelstvími Opus, Mezzo Mezzo, Supraphon, BBC, Harmonia Mundi, Brilliant Classics, BRklassik, Mirabilia, Radioservis, Naxos, De los. V uplynulých sezónách účinkoval v Deutsche Oper Berlin, ve Welšské Národní Opeře v Cardiffu, c Bayerische Oper Mnichov as London BBC zpíval v rámci Festivalu PROMS v Royal Albert Hall. Z nedávných koncertních vystoupení zmíníme koncerty v Moskvě, v Soči, koncert s Českou filharmonií v katedrále sv. Víta v Praze na Hradčanech, koncert s Orchestrem Francouzského rozhlasu v Paříži a Novoroční koncert v Číně s Beethovenovou 9. Symfonií. Nahrávka Dvořákova Requiem, kterou realizoval s New Jersey Symphony Orchestra pod vedením Zdenka Mácala pro firmu Delos Label byla v roce 2001 oceněna americkou Grammy. V říjnu roku 2008 převzal v Miláně cenu nadace Gabardi za interpretaci děl Mozarta a Rossiniho.

aktuality