Daniel Skála

Daniel Skála studoval hru na cimbál na Lisztově akademii v Budapešti, hudební kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a sbormistrovství na Ostravské univerzitě. Na téže škole pak dokončil doktorská studia v oboru hudební teorie a pedagogika.

Jako cimbalista získal mnoho ocenění na interpretačních soutěžích u nás i v zahraničí, má za sebou rovněž řadu vystoupení na různých evropských i světových pódiích. Za všechny jmenujme např. festival La Bienale v Benátkách, operní festival v Bregenzu, nebo koncert v newyorské Carnegie Hall. Pravidelně spolupracuje s předními světovými umělci i orchestry. Mezi jeho největší skladatelské počiny patří Koncert pro cimbál a komorní orchestrMiniatury pro cimbál a klarinet nebo duet Cimbálové rozepře. V roce 2015 uvedl celovečerní duchovní kantátu Všechen ten čas, v roce 2017 měla premiéru jeho vokální série Láskyplné madrigaly, o rok později pak například orchestrální skladba Vrstvení. V posledních letech vznikly také celovečerní projekty SněníRozhovory nebo Červený nos.

Na MF Souznění uvede zcela novu skladbu „Rorate coeli desuper“, jejíž název vychází z textu adventního zpěvu, který je inspirován knihou proroka Izaiáše.

aktuality