Festival Souznění ve Frenštátě pod Radhoštěm nabídl přehlídku lidových písní i tradičních řemesel

Závěr devatenáctého ročníku festivalu Souznění se uskutečnil ve Frenštátě pod Radhoštěm v neděli 17. prosince 2017. Od 15:00 se dveře zdejšího kulturního domu otevřely pro návštěvníky předvánočního jarmarku. Ve foyer byla ke zhlédnutí celá řada tradičních výrobků a řemesel. V horním patře vystavoval pan Pavel Orlík, který se věnuje řezbě betlémů. „Festival Souznění mám opravdu rád. Dříve jsem na něj chodil jako návštěvník, teď jsem se dostal na druhou stranu,“ říká. „Řežu betlémy z lipového dřeva. Takový střední betlém trvá zhruba dva měsíce, když řežu čtyři hodiny denně. Čím menší betlém, tím dá více práce,“ popisuje pan Orlík. Kdo chtěl, mohl ochutnat i potraviny z regionální gastronomie – například produkty pana Šmajstrly. „Nabízíme veškeré věci z pohanky. Od mlýnských výrobků, přes pohankové křupky a pohankové těstoviny. Vyrábíme už přes sto padesát let,“ říká Pavel Šmajstrla. Pohankové produkty jsou v okolí velmi oblíbené. „Lidé mají pohanku rádi a baví je ochutnávat nové věci,“ dodává.

V přízemí kulturního domu vystupovaly různé frenštátské hudební a pěvecké soubory – Komorní sbor Nyklband, pěvecký sbor Mateřídouška, Senzaband, valašský soubor Sedmikvítek nebo soubor Houslissimo. Sbor RukyNaDudy divákům představil pohádku „O bačovi, který falešně trúbil“. Festival Souznění se ve Frenštátě pod Radhoštěm konal již podruhé a zavítalo na něj několik nových návštěvníků. „Je dobře, že se podobné akce ve Frenštátě pořádají a že se na nich člověk může setkat s různými uměleckými řemesly, kterým se v poslední době nevěnuje už tolik lidí. Nejvíce mě ale stejně asi zaujaly vystoupení různých valašských souborů a pěveckých sborů,“ říká jedna z nich.

Úderem osmnácté hodiny pak ve velkém sále kulturního domu začal slavnostní Galakoncert, který uváděl moderátor Radek Erben. Jako první se na pódiu představil domácí pěvecký sbor Senzaband. Děti malé i větší své vystoupení zvládly na jedničku. Po nich vystoupil první festivalový zahraniční host – gorolská muzika Biołopotocanie ze sousedního Polska. Dalším z vystupujících byl druhý festivalový zahraniční host, a to soubor Făgeţeana z Rumunska. „Dnes jsme představili koledy dubášů, které jsou typické pro západní část Rumunska. Dubášové hrají na bubny, které jsou vyrobeny z kozí kůže a jejich koledy pomáhají vyhnat zlé duchy z domovů a chránit dům po celý rok,“ sdělil nám vedoucí souboru Făgeţeana Mircea Carţişorean. Popsal nám i jednu z dalších rumunských tradic, která připadá na 9. ledna. „Mladí se oblečou do slámy a obličej si potřou černou barvou, která se skládá ze sazí a vepřové masti. Takto oblečeni a zabarveni jdou od domu k domu a potírají ostatní. I toto je tradice, která chrání lidi před zlými duchy,“ dodává Carţişorean. „Všem přeji hezké svátky, zdraví a mnoho světla a míru v našich srdcích,“ popřál v závěru. Českou folklórní scénu na závěrečném Galakoncertě reprezentoval Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda. V rámci závěrečného Galakoncertu festivalu Souznění předal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo dvě ocenění „Mistra tradiční rukodělné výroby MSK“. Oceněni byli pan Pavel Kufa za obor uchované řemeslné tradice dřevo a řezbářství a v oboru klempířské a pokrývačské práce pan Richard Mlýnek. Gratulujeme!

Po krátké pauze se na pódium již objevila hlavní hvězda večera, kterou byla Markéta Konvičková se svou kapelou. Mladá zpěvačka zazpívala skladby ze svých pěti debutových desek a přidala i několik coverů z televizní show. To, že si zpěvačka koncert užívá a na pódiu se cítí jako doma, bylo jasné již během prvních písní. Diváky si v přestávkách mezi písničkami prověřila v tom, jestli už mají nakoupeny vánoční dárky nebo napečené cukroví.

Festival Souznění každým rokem pomáhá lidem, kteří pomoc potřebují. I letos se během festivalu konala finanční sbírka. Ve spolupráci s Charitou Frenštát pod Radhoštěm a ředitelem firmy Ferrit byl předán finanční dar v hodnotě 30 655 Kč na vybudování nájezdové rampy pro Pepíka Maliníka z Mniší. „Chtěla bych upřímně a ze srdce všem poděkovat. Za tuto částku vybudujeme nájezdovou rampu pro speciální vozíček, díky které bude přeprava Pepíka o mnohem snazší,“ okomentovala sbírku maminka Pepíka Maliníka.

V samém závěru Galakoncertu zazpívala Markéta Konvičková s Valašským vojvodou koledy Pásli ovce Valaši a Narodil se Kristus Pán. „Festival Souznění velice obohatil adventní čas v našem městě. Našli si k němu cestu lidi nejen místní, ale i z okolních obcí. Takže můžeme tvrdit, že festival spojuje celý region,“ řekla starostka města Frenštát pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. „Příští rok festival oslaví své dvacáté výročí. Dvacet let je důkazem toho, že festival má své opodstatnění a že je o něj zájem. Budeme se tedy těšit na příští ročník,“ dodala s úsměvem paní starostka.

 

 

Autorem fotografií je Werner Ullmann.