OSTRAVA, 5. 12. 2022 – Koncertní Studio I Českého rozhlasu Ostrava ve středu (7. 12.) rozohní Cigánski Diabli z Bratislavy, kteří sklízejí obdiv po celém světě. V Ostravě zahájí Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. V pětidenním programu se diváci potkají na několik místech Moravskoslezského kraje s mnoha skvělými hudebníky. Programová mozaika nabídne pestrý špičkový folklor, ale i Otu Baláže, Radůzu či Gustáva Beláčka. Přijede také svého druhu jediný profesionální soubor v ČR – Vojenský umělecký soubor Ondráš a mnoho dalších uznávaných umělců a seskupení.

Gypsy Devils, jak skvělé slovenské Diably znají v zahraničí, otevřou pětidenní festivalový zážitek ve středu 7. 12. od 19:30 hodin speciálním vánočním koncertem. Jejich „Ohnivé Vánoce“ přináší originálně a virtuózně podané skladby v aranžmá a hudebních kombinacích, jaké tu ještě nebyly. To všechno s nesmírnou dávkou temperamentu.  „Obohacují hudební svět vlastními projekty i tím, co vytvořili pro komorní i symfonické orchestry. Spolupracují s řadou skvělých umělců – od Vienna string quartet nebo Athens Symphony Orchestra, přes české, moravské a slovenské symfonické orchestry až po interprety, jako je Peter Dvorský, Jaroslav Svěcený či Lucie Bílá,“ říká ředitel a dramaturg festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Pojem Hudba a‘la Cigánski Diabli (Music a‘la Gypsy Devils) je podle něj už dávno mezinárodní značkou. Skvělí Diabli reprezentují Slovensko po celém světě, sbírají ocenění, zlatá a platinová CD. Ernest Šarközi, který v Cigánských Diablech hraje na cimbál, je jedním z nejlepších virtuózů na světě hrajících na tento nástroj. Stejně tak úžasní jsou houslista Štefán Banyák, violoncellistka a zpěvačka Silvia Šarköziová, violista Jozef Farkaš, kontrabasista Róbert Fehér a klarinetista Zoltán Grunza. „Atmosféra, kterou vytvářejí, je opravdu nezaměnitelná. Mají talentu a energie na rozdávání. Koncertovali od Vídně přes Londýn po australské Melbourne nebo třeba v Šanghaji v Číně. Reprezentovali Slovensko v rámci národního programu dvou olympijských her, mají za sebou bezpočet festivalů, třikrát získali slovenskou Grammy. Slyšel jsem je i poznal osobně, jsou to citlivé osobnosti, a ďábelské je na nich opravdu jen jejich neuvěřitelné umění,“ míní Z. Tofel.

Díky rozhlasovým vlnám se umění Cigánských Diablů přenese živě i na Zlínsko a Brněnsko. Přímým přenosem se nevšední zážitek dostane i na YouTube kanál Koncerty Českého rozhlasu.

O den později, tedy ve čtvrtek 8. 12., se v kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku od 18 hodin sejde pestrá paleta skvělých hudebníků, a to v programu nazvaném Hudba Vánoc bez hranic. Vystoupí Gustáv Beláček, který je mezinárodní hvězdou klasické hudební scény. Účinkuje na prestižních scénách Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku a festivalech Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, MHF Leoše Janáčka v Ostravě, Luzern Festival nebo v současnosti v Anglii v Janáčkově opeře Věc Makropulos. Dále půvabná pěvkyně Terézia Kružliaková Babjaková, která je od roku 2003 sólistkou Opery Slovenského národního divadla. Má i řadu zahraničních zkušeností a české publikum ji zná mimo jiné z Pražského jara. Program ozvláštní také Spectrum Quartett – skvělé houslové kvarteto a Trombitáši Štefánikovci. Od nich mohou diváci pro změnu očekávat mistrovskou hru na unikátní pastýřské nástroje, včetně trombit a fujar.

Pátek 9. 12. bude patřit Radůze s kapelou v jedinečném koncertu S vánočním časem, a to v Kunčicích pod Ondřejníkem. Nositelka řady ocenění, která vystupovala s mnoha nestory české hudební scény a mj. byla „předskokankou“ hvězdy amerického popu Suzanne Vega či skvělého Brita Mikea Oldfielda, vystoupí od 18 hodin v sále Galerie Karla Svolinského v Kunčicích p. O.

Balage Band feat. Tereza, funky-soul-rocková kapela, kterou založil Ota Baláž, když objevil Terezu Kopáčkovou, mladou dámu s neuvěřitelnou energií a podmanivým hlasem, zahraje během Galakoncertu v obecním sále v Kozlovicích v sobotu 10. prosince od 18 hodin. Toto uskupení je dalším skvělým počinem hudebníka, dirigenta a skladatele, kterého mají asi mnozí spojeného s Kamilem Střihavkou a Michalem Pavlíčkem ve skupině BSP nebo třeba s inscenací české verze Jesus Christ Superstar. Současná produkce Balage Band s Terezou je přitažlivá napříč generacemi.

Kozlovický sobotní program Souznění je celodenní. Vystoupí v něm také mladá talentovaná zpěvačka, účastnice soutěže WCOPA v USA Izabela Jati, kterou dobře znají diváci Národního divadla moravskoslezského, kde debutovala už ve 12 letech hlavní dětskou rolí v muzikálu Kočky. Dále Chodský soubor Mrákov, Cimbálová muzika Konopjan, Pěvecký sbor Cantamus, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, Dětský folklorní soubor Valášek z Kozlovic a další úspěšné dětské soubory. „Navíc se návštěvníci mohou poprvé od roku 2019 znovu těšit na krásný a hodnotný vánoční doprovodný program. Od pochůzek s koledou, přes oblíbený kulinářský a řemeslný jarmark či živý Betlém a příchod Tří králů,“ zve ředitel festivalu.

Neděle 11. prosince bude patřit Hukvaldům, kde v sále Základní školy Leoše Janáčka vystoupí od 15 hod. místní talentovaní interpreti, zpěvačka Izabela Jati a od 17 hod. představí působivý vánoční pořad Cesta světla muzikanti a zpěváci profesionálního VUS Ondráš s uměleckým vedoucím Štěpánem Blinkou.

Cesta světla autora a vynikajícího muzikanta Jiřího Slavíka je hudební cyklus vyprávějící příběh narození Ježíše Krista a lidových Vánoc. Hudebně vychází především ze známých i méně známých českých a moravských koled, které zazní v nevšedním orchestrálním a vokálním aranžmá. Posluchače čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události.

Čtyřiadvacátý ročník Souznění bude k vidění a slyšení také na YouTube kanálech Souznění a Koncerty Českého rozhlasu. Vybrané koncerty bude vysílat v přímém přenosu i ve svátečním sestřihu Český rozhlas. Všechny informace k programu najdou zájemci na webu www.souzneni-festival.cz.

Vstupenky jsou ke koupi na webu festivalu nebo přímo na místě konání každého z koncertů.

Generálním partnerem MF Souznění je Moravskoslezský kraj. Hlavní partnery jsou statutární město Frýdek-Místek a obce Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice a Hukvaldy. 

www.souzneni-festival.cz

                                                                                                                                                           

Kontakty:
Dramaturg a ředitel MF Souznění

Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814

 

Mediální zastoupení

Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097,

e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com