OSTRAVA, 7. 12. 2021 – Už ve středu (8. 12.) začíná letošní ročník Mezinárodního festivalu Souznění. Zahájí ho unikátní koncert s názvem „Ve dvou“ v podání zpěvačky s nezaměnitelným hlasem Lenky Nové a výborného pianisty a skladatele Petra Maláska, který mimo jiné roky doprovázel Hanu Hegerovou. Program komorního koncertu začne ve středu od 20:00 hodin ve Studiu I Českého rozhlasu Ostrava, které koncert také odvysílá na rozhlasových vlnách a na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu. Vstupenky jsou k dostání přímo v budově ostravského rozhlasu. Diváci budou muset dodržet platná preventivní opatření proti šíření covid-19.

Program je postavený na osvědčených písních z repertoáru Lenky Nové s jedinečnými texty Michala Horáčka. Zazní také písně z jejího posledního alba Dopisy. Vynikající Petr Malásek, doprovází zpěvačku velmi zkušeně a instinktivně. Na koncertu „Ve dvou“ tak vzniká emotivní atmosféra, která podle ředitele a dramaturga MF Souznění Zdeňka Tofla nenechá žádného diváka v klidu.

„Festival Souznění k adventu neodmyslitelně patří. V předvánočním čase nabízí chvíle zklidnění, atmosféru spojení a souznění. V minulém roce se festival kvůli epidemiologickým opatřením konal hlavně na sociálních sítích a v rozhlasovém vysílání. Prakticky jedinými přímými diváky byli senioři, kteří si mohli hudbu užít alespoň z oken jejich seniorského domova. Tak jako tak, úžasný program vloni potěšil tisíce posluchačů a diváků a věřím, že si adventní čas a opět nabitý a zajímavý program festivalu užijeme i letos,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že Moravskoslezský kraj festival opět podpořil ze svého rozpočtu.

Letošní MF Souznění bude už podruhé v historii pětidenní. Potrvá tedy od středy 8. 12. do neděle 12. 12. V těchto dnech nabídne například pastorální hudbu v podání skvělého slovenského souboru pro interpretaci staré hudby Solamente naturali s uměleckým vedoucím Milošem Valentem. Program s názvem „Pastorella, vianočná hudba 18. – 19. storočia na Slovensku” zazní pro veřejnost hned druhý festivalový den (9. 12. od 18:00 hod.) ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Sestřih odvysílá stanice Vltava letos na Štěpána (26. 12.) pod názvem Slovenské barokní Vánoce od 12:20 hod.

Od pátku (10. 12.) do neděle (12. 12.) se bude na festivalu prolínat žánr folklóru s folkem. A to mimo jiné na koncertech skupiny Marien v Galerii Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem (10. 12.), dále v sobotu (11. 12.) díky cimbálové muzice Javořina v kostele sv. Michaela a sv. Barbory odpoledne v Kozlovicích, či se souborem Formani a Žalmanem a spol., kteří vystoupí pro veřejnost od 18.00 hod. ve studiu 1. Českého rozhlasu v Ostravě.   Koncert bude on-line ke zhlédnutí na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.

Nedělní závěrečný koncert MF Souznění se pak uskuteční pro veřejnost od 15:00 hod. v sále ZŠ na Hukvaldech a bude patřit folklóru. Program Cesta světla profesionálního Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna se kvůli preventivním opatřením proti šíření koronavirové nákazy neuskuteční. Stejně tak musely být zrušeny vánoční trhy, které se podle vládního rozhodnutí nemohou konat ani v Kozlovicích ani na Hukvaldech. Přesto bude neděle se Souzněním velmi pestrá a krásná.

V programových blocích na Hukvaldech se počítá s účinkujícími, jako jsou soubory Valašský vojvoda, Valášek, Formani ze Slatiňan, zpěvačka Izabela Jati (semifinalistka světové soutěže WCOPA – Mistrovství světa v interpretačním umění 2016). Koncert bude on-line ke zhlédnutí na YouTube kanálu Festival Souznění.

Kompletní program a programové aktuality jsou k dispozici na www.souzneni-festival.cz

Festival Souznění podporuje za svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Záštitu nad 23. ročníkem festivalu převzal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.   

Kontakty:
Dramaturg a ředitel MF Souznění

Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814

Mediální zastoupení

Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097, e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com