Dechová hudba Kozlovice

Dechová hudba je hudební žánr, který pro svůj projev využívá zejména žesťové nástroje a perkuse. Všichni muzikanti dobře vědí,  že  kvalitní hra na dechový nástroj vyžaduje umění skutečného mistra. Dechová hudba má v Kozlovicích více než stoletou tradici, první písemné zmínky o kozlovické dechové hudbě, tehdy nazývané „plechové“, jsou z roku 1900. „Plechové“ muzice se tehdy věnovalo sedm muzikantů, ale když mezi světovými válkami nastal rozmach dechové hudby, působilo v obci současně až pět kapel. V roce 1929 založil kapelník a multiinstrumentalista Silvestr Hrnčárek kapelu, která po generačních obměnách, byť pod jiným názvem, hraje až do dnešních dnů. Je to Dechová hudba Kozlovice. Část hudebníků byla vychována Silvestrem Hrnčárkem v dětském dechovém orchestru Táboráček, který koncertoval a soutěžil v Čechách, na Moravě, Slovensku i Polsku a v letech 1973 – 1980 patřil ve své kategorii k předním moravským kapelám. Po Silvestru Hrnčárkovi se kapelníkem stal hráč na křídlovku Milan Krpec a od roku 2006 se kapela opět schází na pravidelných zkouškách řízených Slávkem Vašendou. Dechová hudba je součástí  kulturní  historie obce,  té historie, kterou se muzikanti snaží udržet a předat dalším generacím. Repertoár Dechové hudby je postaven na osvědčených skladbách starších i současných autorů, nejdeme v něm však i několik skladeb, které jí byly různými skladateli a textařem Josefem Vašíčkem „ušity na míru“. Kapela vystupuje při kulturních, společenských a církevních událostech v obci a okolí a pořádá rovněž samostatné koncerty.

 

Comments are closed.

  • Záštita na MF Souznění 2018:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, náměstek primátora statutárního města Ostrava Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

    Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

    Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.