Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním souborem svého druhu v České republice. Jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR a sídlí v Brně, městě hudebního velikána Leoše Janáčka. Podobně jako Janáčkovo dílo, tak i dramaturgie a tvorba VUS ONDRÁŠ čerpá z lidových tradic a folkloru. O tom svědčí už samotný název souboru, jenž připomíná slavného slezského zbojníka Ondráše. Počátky činnosti souboru sahají až do roku 1954. Dnes tvoří profesionální základnu Ondráše téměř stočlenný kolektiv doplněný o početnou amatérskou složkou. Tvorba souboru nečerpá jen z regionů Čech, Moravy a Slezska, ale příležitostně zpracovává také příbuzné regiony středoevropské a východoevropské (Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu či Rumunsko). Pozoruhodný je i programový záběr, který nabízí široké spektrum pořadů od menších hudebně doprovodných akcí reprezentativního charakteru, přes výchovná taneční představení pro školy, až po rozsáhlé formy hudebně-tanečních divadelních programů. Během svého působení vystoupil VUS ONDRÁŠ v mnoha zemích na několika kontinentech světa (Japonsko, USA, Velká Británie, Rusko nebo Izrael).

  • Záštita na MF Souznění 2019:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáš Curylo, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Mgr. Patrik Hujdus, starosta města Frenštát pod Radhoštěm Ing. Miroslav Halatin, starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel a starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Mgr. Michaela Šebelová.

    Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz

    Spolupořadatelé: statutární město Frýdek-Místek, statutární město Ostrava, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Kozlovice a obec Kunčice pod Ondřejníkem.