Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním souborem svého druhu v České republice. Jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR a sídlí v Brně, městě hudebního velikána Leoše Janáčka. Podobně jako Janáčkovo dílo, tak i dramaturgie a tvorba VUS ONDRÁŠ čerpá z lidových tradic a folkloru. O tom svědčí už samotný název souboru, jenž připomíná slavného slezského zbojníka Ondráše. Počátky činnosti souboru sahají až do roku 1954. Dnes tvoří profesionální základnu Ondráše téměř stočlenný kolektiv doplněný o početnou amatérskou složkou. Tvorba souboru nečerpá jen z regionů Čech, Moravy a Slezska, ale příležitostně zpracovává také příbuzné regiony středoevropské a východoevropské (Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu či Rumunsko). Pozoruhodný je i programový záběr, který nabízí široké spektrum pořadů od menších hudebně doprovodných akcí reprezentativního charakteru, přes výchovná taneční představení pro školy, až po rozsáhlé formy hudebně-tanečních divadelních programů. Během svého působení vystoupil VUS ONDRÁŠ v mnoha zemích na několika kontinentech světa (Japonsko, USA, Velká Británie, Rusko nebo Izrael).

Comments are closed.

  • Záštita na MF Souznění 2017:

    Biskup Ostravsko – opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Městského obvodu Ostrava – Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková, primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS., starostka města Frenštát pod Radhoštěm Mgr. Zdeňka Leščišinová, starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš a starosta obce Kozlovice Ing. Miroslav Tofel.

    Pořadatelem festivalu je hudební agentura Zdeny. Spolupořadateli jsou: statutární město Frýdek-Místek, obec Kozlovice SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz