BABORAK ENSEMBLE založil hornista a dirigent Radek Baborák. Jeho členy spojuje radost ze vzájemného sdílení hudby mistrů čtyř stylových období i entuziasmus při objevování neznámých skladeb a hledání osobitého netradičního vyznění kompozic, které jsou Ensemblu dedikovány nebo přímo pro něj autorsky upraveny. Jádrem komorního souboru je lesní roh a smyčcové kvarteto hrající ve složení Dalibor Karvay, Martina Bačová – housle, Karel Untermüller – viola, Hana Baboráková – violoncello. Již od prvních koncertů a projektů se tato formace rozšiřuje podle repertoárových a stylových potřeb jednotlivých skladeb.
Baborák ensemble spolupracuje s řadou výjimečných muzikantských osobností, koncertními mistry a hráči Berlínské, Mnichovské, České Filharmonie, jakými jsou Lorenz Nasturica, Wilfried Strehle, Wenzel Fuchs, Benze Boganiy či Jana Boušková. S BABORAK ENSEMBLE vystupují rovněž spřízněné české soubory jako Epoque Quartet, Clarinet Factory. Nedílnou součástí uměleckého života ansámblu je přímá spolupráce se skladateli, mezi které patří Miloš Bok, František Šterbák, Tomáš Ille nebo Ondřej Brousek.
BABORAK ENSEMBLE pravidelně vystupuje na festivalech Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Mitte Europa, Janáčkův festival, Lipa Musica, Grünwalder Musiktage, Concerts in St. Donat Zadar. Na koncertech v Japonsku hrál v prestižních sálech Kitara Saporo, Tokyu, Osace, Mitu. Jako residenční soubor se představil v řadě koncertů v klášteře Sv. Anežky v Praze. Svůj poslední projekt ORQUESTRINA pokřtil BABORAK ENSEMBLE ve vyprodaném komorním sále Berlínské filharmonie.
Soubor realizoval řadu pozoruhodných nahrávek. Pro japonskou společnost Exton natočil debutové CD s průřezem repertoáru – Mozart, Beethoven, Krol, Turner. Album ,,QuattroStagionni´´ představilo italskou hudbu Vivaldiho, Coreliho, Donizettiho, Sinigalii, Roty a bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Pro Supraphon nahrál soubor skladby Bohuslava Martinů, Charlese Koechlina a Carla Nielsena. CD ,,Orquestrina´´vydalo nezávislé nakladatelství Animal music a obsahuje úpravy děl Astora Piazzolly – Historiredu Tango, Ravela – Bolero a Faurého Pavanu.
Radek Baborák
Hornista Radek Baborák začal na lesní roh hrát v osmi letech u Karla Křenka a Pražskou konzervatoř vystudoval u profesora Bedřicha Tylšara. Dnes patří mezi nejvýraznější osobnosti domácí i mezinárodní hudební scény. Sólově koncertuje se světovými orchestry a spolupracuje se špičkovými dirigenty a hudebníky. Je hostem prestižních festivalů a jeho koncerty jsou nahrávány a přenášeny rozhlasovými i televizními stanicemi. Rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky, realizované u předních vydavatelství klasické hudby. Odborná kritika a posluchači oceňují jeho elegantní, nenásilný přednes, zpěvný tón i virtuosní techniku, která mu dovoluje překračovat limity nástroje, rozšiřovat a obohacovat hornový repertoár. Jediný na světě vystupuje na recitálech s klavírem, harfou, varhanami, orchestrem a smyčcovým kvartetem. Jako sólista hrál s Berlínskou filharmonií řízenou Danielem Barenboimem či Simonem Rattlem nebo s Mnichovskou filharmonií řízenou Jamesem Lewinem. Pravidelně spolupracuje s dirigentem Seiji Ozawou.
Neodmyslitelnou součást Baborákova hudebního života tvoří komorní hudba. Je uměleckým vedoucím a dirigentem České Sinfonietty, Pražských komorních sólistů, Českého hornového sboru, Afflatus Quintet a Baborak Ensemble. Po osmi sezónách na postu sólo hornisty Berlínských filharmoniků se Radek Baborák, vítěz soutěží v Ženevě, Markneukirchenu, ARD Mnichov, rozhodl věnovat vlastní sólové kariéře, pedagogické činnosti na HAMU a dirigování.
Hana Baboráková
Hana Baborákova Shabuová začala studovat hru na violoncello pod vedením Mirko Škampy v deseti letech. Později studovala ve třídě Františka Pišingera na Pražské Konzervatoři a na Hamu u Miroslava Petráše. V roce 1997 byla přijata na Mnichovskou Hochschule für Musik do třídy renomovaného pedagoga Waltra Nothase, kterou absolvovala získáním Mistrovského diplomu v roce 2001. Je zakládající členkou souboru a její expresivní hudební projev a nezaměnitelná tónová prezence tvoří nedílnou součást zvukového spektra Baborák Ensemble. Vyhledávaná komorní hráčka spolupracuje s hráči Berlínských, Mnichovských, Petrohradských filharmoniků na festivalech St. Petersburg-White Nights, Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův festival, Musica Trancoso, Mitte Europa, Lipa Musica. Během své kariéry vystoupila v nejprestižnějších sálech v Evropě, Asii a USA, mezi jinými v Carnegie Hall, Suntory Hall, Paris Opera, Teatro La Scalla, Berlínská filharmonie. Ve Statní opeře Mnichov hrála pod vedením maestra Zubina Mehty a Wolfganga Sawalische a jako členka West – Eastern Divan Orchestra spolupracovala s maestrem Danielem Barenboimem. Od roku 2010 je vedoucí skupiny Česká Sinfonietta a Pražských komorních sólistů. V roce 2001 byla oceněna cenou Gideona Kleina na soutěži Pražského Jara. Realizovala nahrávky pro společnosti Suprafon, Exton, Animal records, Český rozhlas a Českou televizi. Oba rodiče Hany Baborákové Shabuové jsou respektovaní hudební pedagogové, jako pokračovatelka rodinné tradice se sama aktivně podílí na výchově mladé generace violoncellistů.
Martina Bačová
Houslistka Martina Bačová patří mezi nejžádanější české umělce své generace.
Studia započala v rodné Ostravě na Janáčkově konzervatoři, později pokračovala na Pražské konzervatoři. Po absolvování Fakulty Umění u profesora Zdeňka Goly pokračovala na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u profesora Ivana Ženatého a v roce 2011 graduovala s „Meisterklasse Diplom“. Její sólové koncerty jsou ceněny odbornou kritikou i publikem, které dovede upoutat expresivním, dynamickým a vášnivým hudebním projevem. Sólově vystupuje na festivalech Pražské Jaro, Mahlerova Jihlava, Festival de Nancy, St. Gellert festival, Jerusalem Festival, Festival de la Vezere nebo Janáčkovy Hukvaldy. Pravidelně koncertuje v prestižních sálech ve Švýcarsku, Německu, Francii, Nizozemí, Maďarsku, Španělsku, Korey, USA. Vystupovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Jerusalem Symphony Orchestra, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Hradec Králové, Karlovarským symfonickým orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice, Filharmonií Bohuslava Martinů, s komorními orchestry Camerata Janáček, Czech Virtuosi, St. Gellert Academy. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.
Na své debutové CD ,,Elegantní provokace“, které získalo ve Velké Británii ocenění ,,Outstanding Recording´´ v prestižním International Record Review Journal, nahrála s klavíristou Alexandrem Starým skladby Leoše Janáčka, Bély Bartóka, George Enescu, Otmara Máchy.
Martina Bačová získala první ceny na mezinárodních soutěžích Kociánova houslová soutěž, Prague Junior Note, Beethovenův Hradec a hlavní cenu poroty mistrovských kurzů v Meissenu. Na základě nahrávky obdržela stipendium na Clevelend Encore School for Strings, kde studovala u Lindy a Davida Cerone. Paralelně se sólovými a komorními projekty působí jako koncertní mistr České Sinfonietty, Pražských komorních sólistů a orchestru Summer Academy Biel.