BEFOR – Beskydský folklorní orchestr

Beskydský folklorní orchestr, zkráceně BEFOR, je koncertní těleso zaměřené na interpretaci lidové hudby, inspirované bohatou tradicí Beskyd a širšího moravsko-slovenského regionu. Orchestr vznikl v roce 2023 pod vedením Zdeňka Tofla, který do souboru přizval své přátele, špičkové hudebníky z oblasti folkloru a klasické hudby. BEFOR se věnuje prezentaci lidových písní a hudby ve vysoké interpretační kvalitě a jeho složení je variabilní, což mu umožňuje vystupovat v různých sestavách – od komorních uskupení až po velké koncertní obsazení.

Myšlenka založit větší koncertní těleso, tedy Beskydský folklorní orchestr (BEFOR), uzrála v červnu roku 2023 i v souvislosti s ojedinělým rozhlasovým projektem – koncertem 30 let sami a přece spolu, prezentovaným 27. 10. 2023 v hudebním studiu I ČRo Ostrava, zároveň vysílaném na společných česko-slovenských rozhlasových vlnách a na YouTube, kde ho najdete dodnes. U zrodu ansámblu stál Zdeněk Tofel, který pozval ke spolupráci své přátelé, špičkové muzikanty, jak z žánru folklorismu, tak i artificiální hudby. Přidali se zkušení zpěváci Zuzana Šuláková, Barbora Čechová a Jiří Krpec, všichni s velkým zájmem a chutí spolupracovat na řadě projektů, ale především se věnovat lidové písni a hudbě na co nejvyšší možné interpretační úrovni. Dnešní BEFOR (12 osob) může také vystupovat variabilně i v komorní sestavě už od dua, pak 4 muzikantů a více na řadě akcí.

Historicky „mladé“, ale rychle zrající těleso prezentuje lidové písně a hudbu se zaměřením na Moravu, Slezsko, moravsko-slovenské pomezí a Slovensko. Přibývají jak autentičtější úpravy, tak i koncertní stylizace z vybraných etnoregionů z domova i zahraničí. V listopadu 2023 se uskutečnilo první studiové natáčení v hudebním studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava, které se připravuje i na jaro roku 2025. Nyní chystáme vánoční koncerty a program na rok 2025.

Folklórní zvyky a tradice mají v našem kraji hluboké kořeny, mnohdy jsou však již zapomenuty. Pečlivě rozvíjíme odkaz našich předků, nositelů nejlepších karpatských tradic – muzikantů, zpěváků i tanečníků a přejeme si, ať především mladí lidé získávají a prohlubují povědomí a znalosti o historii spjaté s regionem, ve kterém žijeme. Právě tyto zvyky, tradice, ale i řemesla, místní gastronomie nebo verbální i psané projevy doplňují prameny, které jsou sice ukryty, ale po jejich objevení a oživení mohou v celé své kráse vytrysknout na povrch.

Hudební skladatel a znalec lidové písně Leoš Janáček kdysi výstižně napsal:

„Držím se kořenů života svého lidu, proto rostu a nepodlehnu!“

„Ať plody rodného kraje rozsévají veselí a kouzlí na tvářích úsměv“.

Nechť jsou tato Mistrova pravdivá slova celoživotním krédem nejenom pro členy BEFOR.

aktuality