Cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště založená na přelomu let 2005 a 2006 je mladým hudebním tělesem na folklorní scéně. Zpracovává a interpretuje převážně písňový a taneční repertoár z uherskohradišťského Dolňácka ale i jiných regionů. Muzika vystupuje veřejně jak na domácí scéně, tak i v zahraničí. Věnuje se soukromým produkcím a pravidelně pořádá programové besedy u cimbálu a vánoční koncerty. Spolupracuje s řadou folklorních souborů a sborů na Uherskohradišťsku, nejčastěji s Folklorním souborem Cifra Lenky Kraváčkové z Uherského Hradiště. V roce 2011 přichystala pořad věnovaný pátému výročí muziky spojený se křtem prvního CD Chlapci Hradišťané…, kde muzika doprovodila i legendy moravské písně: Vlastu Grycovou ze Strání a Josefa Piláta z Uherského Hradiště. Posledních šest let doprovází dětské zpěváčky na soutěži „Zazpívej, slavíčku“.

Muzika pořádá každé dva roky několik vánočních koncertů, které jsou u publika ve velké oblibě. V roce 2012 vystupovala v TV NOE, prezentovala se v radiu Proglas a na dalších folklorních festivalech. V roce 2013 muzika vyhrála na Slavnostech vína v Uherském Hradišti cenu „Slovácký šohaj“ za nejlepší muziku v hudebním pořadu, kde byla konkurence velmi vysoká (CM Jaroslava Čecha, HCM Martina Hrbáče, Mužský sbor z Kyjova a další), dále v tomto roce muzika natočila své druhé profilové CD s názvem Koření života. Repertoár na něj připravovala dva roky a před natáčením jej úspěšně prezentovala na celovečerním pořadu Sedmička s Ohnicou. CD bylo slavnostně pokřtěno v létě 2014, kdy se muzice podařilo získat ocenění na festivale v Dambořicích za mimořádný hudební doprovod. Úspěšně reprezentovala hudebního zástupce z Uherskohradišťska na Hudeckých dnech ve Strážnici, Břeclavi a také na folklorním festivale v Praze. V roce 2015 byla muzika oceněna 1. místem v soutěži Hvězda slováckého folkloru.

Spolu s FS Cifra Lenky Kraváčkové realizovala divácky velmi úspěšný pořad Zbojnické cifrování, natočilo hudební podklad pro krátký film Obrázky ze Strážnice – Kača. V roce 2016 muzika natočila své třetí profilové CD, které dostalo název Muzika pod nohy, zaměřené převážně na taneční repertoár uherskohradišťského Dolňácka. To bylo slavnostně pokřtěno listopadu téhož roku v pořadu věnovanému 10. výročí působení muziky. Mimo to, muzika spolupracovala při natáčení hudebního podkladu pro film Obrázky ze Strážnice – Vdovec a zahrála si v přímém přenose Českého rozhlasu Brno.

 

Jan Mudrák – 1. housle / primáš

Vladislav Ilík – housle

Štěpán Mudrák – housle

Štěpán Kapsa – housle

Pavel Jurečka – housle

Jan Bičan – klarinet, flétny

Petr Vlachynský – viola

Martin Pěcha – viola

Aneta Pelcová – violoncello

Jan Vaňhara – kontrabas

Martin Lesa – kontrabas

Jan Káčer – cimbál / umělecký vedoucí muziky

Hana Varmužová (j.h.) – flétny

 

www.ohnica.eu