Dětský folklorní soubor Valášek působí od roku 1982 obci Kozlovice a ve své práci navazuje na tradici lidové kultury oblasti moravskoslezských Beskyd, úžeji pak bývalého Hukvaldského panství. V současnosti máme ve Valášku přes 70 dětí – i s „Přípravkou“ vč. dvou cimbálových muzik.

Organizační vedoucí je Petra Prašivková, o uměleckou stránku a choreografii se starají Veronika Kokorudová, Jakub Kahánek a Sandra Tománková, která také připravuje nejmenší předškolní děti v „ Přípravce“. Od roku 2011 je nedílnou součástí Valášku malá muzička, která nacvičuje pod vedením Páji Prašivkové, čítá 8 členů a primášem je Filip Krpec.

Mezi naše nejoblíbenější festivaly, kterých se pravidelně účastníme, patří Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce pod Ondřejníkem, vánoční festival adventních zvyků, koled a řemesel Souznění, MFF Soláň nebo také Rožnovské slavnosti. Ve dvou letých intervalech soubor zaštiťuje akci koncert cimbálových muzik z Kozlovic s názvem Aby zmy se dobře měli a písničky sobě pěli, kde kromě dvou cimbálových muzik Dětského folklorního souboru Valášek pravidelně účinkují i další tři muziky z Kozlovic. V letošním roce 2019 jsme pořádali již třetí setkání všech 5 CM z Kozlovic, koncert měl dramaturgickou myšlenku a podtéma „rodinné přesahy“. Necelá padesátka muzikantů a zpěváků se představila v sále OÚ a o rodinné souvislosti nebyla nouze. Další také již tradiční akci pořádáme pravidelná setkání „Cimbály na ulici“, které probíhají vždy v termínu letního slunovratu. 

Není také novinkou, že se již každoročně šikovní zpěváčci z Valášku umísťují na předních místech soutěže dětských zpěváků lidových písní – Zpěváček. 

V celém souboru Valášek je hlavní náplní práce podporovat u dětí zájem o lidovou píseň, zvyky a tradice, které jsou nedílnou součástí nejen „folklórního“ života. Odměnou pro všechny vedoucí je poté zájem dětí, které v průběhu svého dospívání a přestupů na střední školy neukončují svou folklorní aktivitu, ale přirozeně přestupují a pokračují v činnosti v rámci dospělého souboru Valašský Vojvoda.

 

www.valasek-kozlovice.cz