Jana Kirschnerová, uměleckým jménem Jana Kirschner, je slovenská zpěvačka, skladatelka a multinásobná držitelka hudebních ocenění napříč několika hudebními žánry. Narodila se v Martině. Hodiny zpěvu a klavíru navštěvovala již v dětství. Své debutové CD vydala jako sedmnáctiletá. Popularitu si získala svým druhým albem V cizím městě, za který jí byly uděleny ceny hudební akademie Aurel ve dvou kategoriích: Umělec roku a Album roku. V roce 1999 poprvé vyhrála v divácké anketě Zlatý slavík v kategorii Zpěvačka roku. V dalších letech se jí tuto cenu podařilo získat ještě čtyřikrát a v posledním období dostává ocenění i na poli alternativní hudební scény v rámci Radio Head Awards, které uděluje slovenská rozhlasová stanice Rádio FM .

Jana Kirschner je označována jako první dáma slovenského popu, ale pozdějšími nahrávkami získala uznání i překročením žánrových hranic a experimentováním s folkem, moderním písničkářstvím či elektronikou. Komerční úspěch zaznamenala i v Česku, kdy si s písní Bude mi lehká zem definitivně získala své místo na české hudební scéně a začala se její dlouholetá spolupráce s dvojicí Petr Hapka a Michal Horáček.

Mezi další tvorbu Jany Kirschner patří i titulní skladba k filmu Pokoj v duši, za kterou získala ocenění Rádioslávika za nejhranější skladbu v Slovenská rádiích. Skladba byla oceněna i jako „Hit roku“ v anketě Slovenský Slavík, přičemž samotná Jana Kirschner získala sošku Osobnost televizní obrazovky v kategorii „Zpěvačka roku“ za roky 2008, 2009 a 2010. O sólovou kariéru se pokusila také ve Velké Británii, kde po přijetí nabídky od vydavatele Universal Music začala pracovat na novém studiovém albu Shine. Slovenská zpěvačka se stala prvním interpretem z Československa, jehož Universal Music nechal nahrát album pro zahraniční trh.