Trio zakořeněné v tradici, ale jdoucí svou vlastní hudební cestou, založila v roce 2014 houslistka, zpěvačka a nositelka dvou Andělů Jitka Šuranská. Tehdy se začal formovat společný hudební jazyk tří výrazných muzikantských osobností, vycházející z moravské lidové muziky okořeněné originálním nástrojovým obsazením ve složení housle, mandolína, kontrabas, malý cimbál a píšťaly. Během doby svého působení koncertovalo trio na předních festivalech a koncertních pódiích v celé České republice, ale také v Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Německu. V roce 2016 vyšlo triu debutové album s názvem Divé husy (Indies Scope), které získalo nominaci na hudební cenu Anděl v kategorii World music. V následujícím roce se trio podílelo na vzniku autorského alba kontrabasisty, cimbalisty a hráče na píšťaly Mariana Friedla Beránci a vlci (Indies Scope).

Jitka Šuranská (1978) je absolventkou Institutu pro umělecká studia v Ostravě (houslová třída prof. Zdeňka Goly) a od roku 2003 členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Řadu let působila v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, v roce 2003 spoluzaložila duo Plocek & Šuranská s mandolinistou a hudebním publicistou Jiřím Plockem. Jejich album Písňobraní získalo v roce 2005 hudební cenu Anděl v kategorii World music. Tutéž cenu obdržela za sólové album Nězachoď slunečko z roku 2013, na němž mimo jiné hostuje slovenské Pacora Trio.

Martin Krajíček (1977) absolvoval hudební vědu na Masarykově Univerzitě v Brně a od 14 let se věnuje samostudiu hry na mandolínu (ovlivnili jej Radim Zenkl, Jiří Plocek, David Grisman). Pravidelně pořádá Mandolínový workshop Martina Krajíčka, působí jako skladatel, aranžér a hudebník na volné noze (mandolína, kytara, banjo), je vyhledávaným studiovým hráčem a pedagogem. V současnosti je členem projektů Mariachi Espuelas (mexická tradiční hudba), Cimbal Classic (world music), Jitka Šuranská Trio (world music), KlezMehrin (klezmer) a vystupuje také se sólovým mandolínovým programem. Podílel se na natáčení téměř dvaceti alb různého zaměření, mimo jiné Trní: Pramen (1999), Natalika: Touha, která duši svírá (2001), Hana a Petr Ulrychovi: Koločava (2002), Cimbal Classic: Biathlon (2003). V roce 2009 prezentoval v USA své skladby na prestižním sympoziu The Mandolin Symposium with David Grisman and Mike Marshall.

Marian Friedl (1979) je absolventem jazzového oddělení VOŠ Jaroslava Ježka (kontrabasová třída Jaromíra Honzáka) a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (etnologie). Je hudebníkem na volné noze, externím redaktorem Českého rozhlasu stanice Vltava, externím hudebníkem Národního divadla moravskoslezského a pedagogem. V současnosti je členem projektů NOCZ Quartet (free-jazz), Jan Přibil a Přátelé (contemporary jazz), Martin Chodúr a Mach5 (pop), RukyNaDudy (archaická hudba Beskyd), Jitka Šuranská Trio (world music). Marian Friedl se účastnil natáčení více než deseti alb, např. Tomáš Kočko a Orchestr: Do Tanca (2003), Nedaba: Songs About… (2009), Martin Chodúr: Manifest (2012), NOCZ: NOCZ and Iva Bittová (2014). V roce 2010 vystoupil na prestižní konferenci TEDxPrague.