Už 24. ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel SOUZNĚNÍ opět počítá s bohatým programem na několika místech Moravskoslezského kraje.

Konkrétně v Kunčicích p. O. se diváci setkají se zpěvačkou, multi instrumentalistkou, autorkou hudby i textů Radůzou. Objevila ji Zuzana Navarová, hrála jako „předskokanka“ hvězdy amerického popu Suzanne Vegy či Mikea Oldfielda. Vystupovala s mnoha legendami české hudební scény, mimo jiné byla hostem legendární skupiny Marsyas, spolupracovala s Michalem Pavlíčkem a skupinami Abraxas či Jablkoň. Její hudba vychází částečně z chansonu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folklóru a nálady městských popěvků, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se tak k silné generaci alternativní scény devadesátých let, která dodnes sklízí úspěchy nejen na domácích pódiích, ale i v zahraničí. V roce 2003 získala Radůza ocenění v podobě hned tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. O rok později byla skokanem roku v anketě Český slavík.

Fascinující zpěvačku možná znáte i z filmové hudby. Přizvána byla například k natáčení filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Koncert Radůzy se v rámci MF Souznění uskuteční v pátek 9. 12. 2022 od 18.00 hod. v sále Galerie Karla Svolinského v Kunčicích p. O. Interpretka vystoupí s kapelou ve speciálním pořadu S vánočním časem.

Od 7. do 11. prosince ovšem festival nabídne lákavou koncertní mozaiku také ve Frýdku-Místku, v Ostravě, Kozlovicích i v dalších destinacích. Do našeho kraje se chystají špičky domácí scény i uznávaní hosté ze Slovenska a Polska. „Přivítáme Ota Balage Band, Terezu Kopáčkovou, slovenské umělce Gustáva Beláčka, Terézii Kružliakovou – Babjakovou, Spectrum Quartett, Trombitáše Štefánikovce z Nimnice, též varhaníka Waclawa Golonku z Polska nebo gorolskou kapelu Nowina a fenomenální Cigánské diably z Bratislavy,“ upozorňuje ředitel MF Souznění Zdeněk Tofel. Vystoupit by měla také Českou republiku reprezentující, dobře známá a mezinárodně uznávaná uskupení, jako je soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda nebo Chodský soubor Mrákov. Nebude chybět ani nejmladší generace umělců zastoupená dětským folklórním souborem Valášek z Kozlovic.

 

Eva Kijonková, Ostrava 31. 10. 2022