Novojičínský Ondráš je známým a zkušeným hudebním tělesem, které na hudebním poli působí již 65 let. Do dnešních dnů sbor ušel velký kus cesty, vyspěl a stal se neodmyslitelnou součástí kulturního života regionu Novojičínska. Reprezentoval republiku a město Nový Jičín v Rakousku, Německu, Francii, Anglii, Holandsku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Estonsku, Litvě a Itálii. Hlavním smyslem činnosti sboru je sdružovat lidi se zájmem o zpěv a hudbu, která je univerzální celosvětovou řečí. V současné době sbor tvoří přes 40 členů, kteří zpívají pod taktovkou Petra Lichnovského. Své zázemí mají ve zkušebně Beskydského divadla, kde probíhají pravidelné zkoušky.
Repertoár sboru je velice pestrý. Od kantát, oratorií a klasických duchovních skladeb až po spirituály, jazz, gospely a úpravy lidových písní, které mají ve sboru své přirozené místo. Kartotéka autorů zahrnuje řadu klasických i soudobých českých a zahraničních skladatelů, ale „dvorním“ skladatelem byl dnes už zesnulý novojičínský pedagog, výrazná osobnost Nového Jičína, pan Václav Ptáček.
V posledním desetiletí se sboru podařilo spolupracovat s významnými hudebními tělesy a soubory: Musicou Bohemicou, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Musicou Gaudeans, cimbálovou muzikou Pramínky, Chrudimskou komorní filharmonií, Komorním orchestrem Kopřivnice, Komorním orchestrem P. J. Vejvanovského, PS Bílovec, PS Slavoj, PS Křížkovský Opava. Vystupoval také s bubenickou skupinou Napkelte a Kubuku a s klavírním virtuózem, skladatelem a jazzmanem Janem Šimíčkem. Ondráš se snaží jít s dobou, zařazuje skladby moderních autorů, alternativní žánry, experimentuje, zpívá v mnoha jazycích, připravuje zajímavé koncerty pro posluchače všech věkových kategorií.
Sbor často svým zpěvem pomáhá potřebným. V roce 2015 uspořádal ve spolupráci se speciální ZŠ a MŠ Nový Jičín koncert Duhový svět a zúčastnil se Benefičního koncertu pro Karolínku Dejovou z Kopřivnice.
Pěvecký sbor Ondráš chce být oázou pohody, klidu a relaxace. Ondrášovci zpívají právě proto, aby na chvíli vystoupili z kolotoče rodinných a pracovních povinností a dobili energii prostřednictvím zájmové činnosti, která jim dává radost a lidsky je kultivuje. A totéž chce umožnit i svým posluchačům.