Přivítáme špičky domácí scény i uznávané hosty ze Slovenska a Polska

Ředitel a dramaturg festivalu Souznění Zdeněk Tofel:

Přivítáme špičky domácí scény i uznávané hosty ze Slovenska a Polska

 

Mezinárodní festival hudby, adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění 2022 začíná už 7. prosince. Jeho ředitel a dramaturg Zdeněk Tofel pozval skutečná esa. V rozhovoru prozrazuje detaily.

 

Souznění přivádí do Moravskoslezského kraje tradičně zajímavé hudební hosty z několika žánrů. Jaké hudebníky uslyšíme a uvidíme letos?

Od 7. do 11. prosince nabídneme v rámci Souznění lákavou a pestrou koncertní mozaiku v Ostravě, ve Frýdku-Místku, v Kunčicích p. O., Kozlovicích a Hukvaldech. Do našeho kraje se chystají špičky domácí scény i uznávaní hosté ze Slovenska a Polska. Přivítáme Balage Band dobře známého Oty Balage a s ním Terezu Kopáčkovou, Radůzu s kapelou, slovenské umělce Gustáva Beláčka, Terézii Kružliakovou-Babjakovou, Spectrum Quartett, Trombitáše Štefánikovce z Nimnice, též varhaníka Waclawa Golonku z Polska nebo fenomenální Cigánské Diably z Bratislavy a další umělce.

 

Cikánské Diably? To zní ve spojení s adventním festivalem opravdu zajímavě.

Velké talenty možná trochu provokují. Gypsy Devils, jak tyto skvělé Slováky znají v cizině, mají talentu a energie na rozdávání. Koncertovali od Vídně přes Londýn po australské Melbourne nebo třeba v Šanghaji v Číně. Mají za sebou bezpočet festivalů, třikrát získali slovenskou Grammy. Slyšel jsme je i poznal osobně a ďábelské je na nich opravdu jen jejich neuvěřitelné umění. Festival budou otevírat, vystoupí ve Studiu I Českého rozhlasu v Ostravě 7. prosince v 19:30 se speciálním svátečním programem. Přímým přenosem se dostanou i k posluchačům Českého rozhlasu Ostrava a Brno. K divákům i přes YouTube kanál Koncerty Českého rozhlasu.

 

Letos máte v programu i mnohé legendy české scény…

O Radůze, už jsem se zmínil. Objevila ji Zuzana Navarová, hrála jako „předskokanka“ hvězdy amerického popu Suzanne Vegy či skvělého Brita Mikea Oldfielda. Vystupovala s mnoha nestory české hudební scény. Mimo jiné byla hostem legendární skupiny Marsyas, spolupracovala s Michalem Pavlíčkem a skupinami Abraxas či Jablkoň. Patří k silné generaci alternativní scény devadesátých let, která dodnes sklízí úspěchy. Radůza je mimo jiné nositelkou ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. Uspěla i v anketě Český slavík. Fascinující zpěvačku možná posluchači znají i z filmové hudby – například Kráska v nesnázích. Koncertní pořad S vánočním časem Radůzy s kapelou chystáme na pátek 9. prosince od 18 hodin do sálu Galerie Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem. Natočí ho Český rozhlas Ostrava a podívejte se na něj i na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.

 

Zmínil jste už i Otu Balage. Na co se můžeme těšit?

Přesněji jde o skupinu Balage Band feat. Tereza. Je to funky-soul-rocková kapela, kterou Ota Balage založil, když objevil Terezu Kopáčkovou, drobnou mladou dámu s neuvěřitelnou energií a podmanivým hlasem. Je to podle mě skvělý počin. Současná produkce Balage Band s Terezou je přitažlivá napříč generacemi. Já už se moc těším, až si je zase jednou poslechnu naživo. Pozvali jsme je k nám na festival na Galakoncert do obecního sálu v Kozlovicích, kde vystoupí 10. prosince v rámci programu od 18 hodin.

Každý rok máte i koncerty v kostelích. Co v těchto působivých prostorách nabídnete letos?

Máme připravený krásný koncert, a to poprvé do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku. Je to krásné místo poblíž frýdeckého zámku. Historie kostela sahá až do 14. století. Krásně tam vyzní basbaryton Gustáva Beláčka, mezzosoprán Terézie Kružliakové-Babjakové, varhanní umění Waclawa Golonky, Spectrum Quartett a Trombitáši Štefánikovci. To všechno hned druhý den festivalu Souznění, tedy 8. prosince od 18 hodin. A bude to opravdu velký zážitek. Gustáv Beláček je dnes mezinárodní hvězdou klasické hudební scény. Vystupuje na prestižních koncertních pódiích Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku i na prestižních festivalech Rheingau Musik Festival, na Pražském jaru, na MHF Leoše Janáčka nebo v rámci Luzern Festival. Půvabná pěvkyně Terézia Kružliaková je mezinárodně uznávanou sólistkou Opery Slovenského národního divadla.

Spectrum Quartett je skvělé houslové kvarteto. A od Štefánikovců mohou diváci pro změnu očekávat mistrovskou hru na unikátní pastýřské nástroje.

 

A ještě krátký návrat do nedávné minulosti. Co bude letos jinak proti složitým rokům 2020 a 2021, které poznamenala protipandemická opatření?

Především koncerty „tváří v tvář“ pro živé publikum, krásný a hodnotný vánoční doprovodný program – od pochůzek s koledou, přes oblíbený kulinářský a řemeslný jarmark či živý Betlém a příchod Tří králů v sobotu 10. prosince v Kozlovicích, až po milý Vánoční jarmark a program se skvělými interprety v Hukvaldech, kde v neděli 11. prosince letošní Souznění společně uzavřeme. Srdečně vás všechny zveme.

 

další aktuality