Den 1 – Na úvod festivalu Souznění vystoupili Baborák Ensemble a další. Zazněla Missa in C

V prostorách barokního kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku byl ve čtvrtek 14. prosince 2017 zahájen další (v pořadí již devatenáctý) ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. Adventní koncert, na kterém vystoupili Baborák Ensemble, pěvecký sbor Ondráš z Nového Jičína, chrámový soubor Cantores Domini z Místku, sólisté Petra Rybnikářová (soprán), Silvia Pasnišinová (mezzosoprán), Pavol Cebák (tenor), Martin Potoma (bas) a Komorní orchestr při kostele sv. Jana a Pavla s dirigentem Lukášem Kozubíkem, přinesl všem hostům hudební zážitek a pravou předvánoční atmosféru. Úvodní slovo koncertu pronesl děkan Josef Maňák a ředitel festivalu Zdeněk Tofel.

Tóny hudebních nástrojů diváky zaujaly již v první polovině, kdy vystoupil Baborák Ensemble. „Zahráli jsme skladby J. S. Bacha, Camilla Sain-Saena a Reinholda Gliéra. Dále zaznělo Adagio Antona Brucknera ve speciální úpravě pro můj soubor. To bylo jakýmsi vyvrcholením našeho programu – je to skladba dlouhá, až meditativní, vzácná a romantická. Na závěr jsme v tomto adventním čase uvedli i Snové koledy Miloše Boka v úpravě pro lesní roh a varhany a já jsem k nim přidal party pro housle a violoncella,“ uvedl Radek Baborák. Ze zdravotních důvodů musel jeho sbor čelit neočekávaným změnám v sestavě. „Naštěstí ochotně a pohotově zaskočil vynikající varhaník Pavel Černý, který se během týdne naučil neuvěřitelně náročné party,“ řekl Baborák. Potvrdil také, že vystoupení sboru Baborák Ensemble je v Moravskoslezském kraji poměrně vzácné. „Rád vzpomínám na první orchestrální koncert v tehdy novém prostoru v hale Gong. Je pravda, že na Ostravsko nezavítáme až tak pravidelně,“ dodal Radek Baborák.

Mše C dur je více než 200 let starou náročnou skladbou s bohatým hudebním obsahem.

V druhé části programu vystoupil soubor Cantores Domini (sbormistr Jan Strakoš), pěvecký soubor Ondráš (sbormistr Petr Lichnovský), Petra Rybnikářová (soprán), Silvie Pasnišinová (mezzosoprán), Pavol Cebák (tenor), Martin Potoma (bas) a společně s Komorním orchestrem při kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a dirigentem Lukášem Kozubíkem uvedli Mši C Gregora Röslera.

Mše C dur je více než 200 let starou náročnou skladbou s bohatým hudebním obsahem. Je jednou z šesti mší Gregora Röslera a zároveň je i jedním z důkazů vysoké úrovně hudební kultury a hudebního života spišských hornických měst v 18. století. Na území Spiše se doposud našly tři rukopisné odpisy této mše a nejstarší z nich je datován z roku 1761. Není proto divu, že spojení jednotlivých souborů, sólistů a orchestru bylo pro diváky ve Frýdku-Místku nevídaným zážitkem a hudebním potěšením.

 

 

Den 2 – Na festivalu Souznění v Kunčicích pod Ondřejníkem zazářila Jitka Šuranská se svou kapelou

V pátek 15. prosince 2017 se festival Souznění přesunul do restaurace Huťařství v Kunčicích pod Ondřejníkem. Večer zahájili úvodním slovem starosta Tomáš Hrubiš, ředitel festivalu Zdeněk Tofel a celým večerem pak diváky provázela místostarostka Michaela Šebelová. Za zmínku určitě stojí adventně vyzdobené interiéry sálu i restaurace Huťařství. Z interpretů se jako první na pódiu pod záři reflektorů objevil komorní pěvecký sbor Nyklband z Frenštátu pod Radhoštěm. Ten nabídl řadu písní i koled a předvedl hlasové kvality všech svých členů. Diváci sbor tak odměnili vydatným potleskem.

„Osobní vztah je pro mě mnohem důležitější, než jak nám to dohromady hraje,“ řekla Jitka Šuranská.

Následně pódium patřilo velmi očekávanému seskupení večera – kapele Jitka Šuranská Trio.  Svým více než hodinovým setem okouzlili všechny posluchače v sále. „Atmosféra byla opravdu krásná. Cítili jsme se zde jako doma. Já sice pocházím ze Slovácka, ale díky Mariána (pozn. autora – hudebník Marian Friedl) mi Beskydy přirůstají k srdci. Máme tady spoustu přátel a publikum na nás působí rodinně,“ popsala své pocity po koncertě Jitka Šuranská. Pro všechny v sále bylo naprosto zřejmé, že muzikanti nejsou jen kolegové, ale také skvělými přáteli. „Osobní vztah je pro mě mnohem důležitější, než jak nám to dohromady hraje,“ řekla Jitka Šuranská. „Přišlo to od Pána Boha, sešly se ty správné bytosti. Náš vztah ale není zadarmo, samozřejmě máme výkyvy. Pokud se někomu něco nelíbí, musíme o tom společně mluvit,“ dodává. „Všichni tři jsme pracovně velmi vytíženi. Živit se hudbou znamená dělat mnoho různých věcí najednou. Pokaždé, když na sebe s triem máme čas, uvědomíme si, jak se nám spolu skvěle hraje.“ Během koncertu zaznělo několik lidových písní a koled a muzikanti vystřídali hned několik nástrojů – housle, mandolínu, cimbál i flétny. Své vystoupení zakončili písní Byla cesta ušlapaná od kapely Čechomor.

Až do večerních hodin pak k dobré náladě a poslechu hrála ostravská Cimbálová muzika Konopjan. Festival Souznění se v Kunčicích pod Ondřejníkem koná již podruhé. Také letos jej navštívila řada osobností, mezi nimi i starosta obce Kunčice pod Ondřejníkem Ing. Tomáš Hrubiš. „Jsem velice rád, že festival Souznění znovu zavítal k nám do Kunčic. Myslím si, že obyvatele naší obce přišli na to, že festival Souznění je výjimečná akce. Účast je větší než minule a oproti loňsku letošní ročník rozhodně posunul laťku výš,“ řekl starosta obce. Dalším vzácným hostem byl i ředitel celosvětové organizace folklórních festivalů CIOFF Jean-Francoise Proux z francouzského města Montoire-sur-la-Loire. „Večer jsem si opravdu moc užil. Hudba šla hudebníkům od srdce. Bylo to jako sen,“ řekl Jean-Francoise. „Organizuji folklorní festival už 45 let a znám hudebníky z celého světa. Muziku poslouchám prakticky pořád, a tak je pro mě docela obtížné dostatečně ocenit její kvalitu. Nicméně jsem moc rád, že stále existují tak skvělí muzikanti, jako jsme slyšeli dnes večer,“ dodal na závěr.

 

Den 3 – Vánoční jarmark v Kozlovicích je místem nejen pro setkávání lidí

V sobotu 16. prosince 2017 se v Kozlovicích uskutečnil Vánoční jarmark, který je součástí mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. Jarmark je již tradičně místem setkání lidí, přehlídkou lidových řemesel a pravé předvánoční atmosféry. Během obchůzek s koledou vystoupili nejen kozlovičtí umělci – například Dechová hudba Kozlovice, Dětský folklorní soubor Valášek, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, sbor Cantamus ze Lhotky pod Ondřejníkem, Slezský soubor Heleny Salichové z Ostravy a mnoho dalších – ale i zahraniční folklorní soubory z Rumunska a Polska. Návštěvníci jarmarku měli možnost zhlédnout celou řadu různých tradičních řemesel. „Jsem řezbář a dělám píšťalky, ovečky a jiná zvířátka pro děti. Náročné to je, musím si to odsedět, jinak to nejde. Ale snažím se zachovat tradici řezby dřeva. Na festivalu Souznění jsem poprvé,“ říká Vladimír Klimeš „Píšťalka“ z Rožnova pod Radhoštěm. Během dopoledne se mohli návštěvníci jarmarku také posilnit něčím dobrým na zub, například pravými slovenskými brynzovými halušky z Oravské Poľhory, které na jarmarku Souznění již tradičně připravuje pan Ivan Matis. „Mně se líbí ta atmosféra, nic by nemělo být jinak. Jsou Vánoce, a to je skvělá příležitost potkat se a popovídat si se známými, které nepotkáte třeba celý rok,“ říká Ivan Matis ze Slovenska. „Lidem dnes nejvíce chutná zelňačka, už skoro nic nemáme,“ dodává s úsměvem pan Matis. Vánoční jarmark přilákal mnoho lidí, a to nejen obyvatele obce Kozlovice. „Jsem na jarmarku poprvé a moc se mi zde líbí. Program je opravdu pestrý a myslím si, že si každý nalezne to své. Koupila jsem si dekoraci se svíčkou ze včelího vosku,“ komentuje atmosféru jedna z návštěvnic jarmarku.

 „Mně se líbí ta atmosféra, nic by nemělo být jinak. Jsou Vánoce, a to je skvělá příležitost potkat se a popovídat si se známými, které nepotkáte třeba celý rok,“ říká Ivan Matis ze Slovenska.

Od 15 hod. se v kostele sv. Michaela a sv. Barbory konalo vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem Čas vzácný přišel. Tuto výjimečnou událost si nenechalo ujít velké množství lidí, kteří zaplnili celý kostel. Atmosféra byla opravdu kouzelná.

Festivalový den v Kozlovicích zakončil Adventně vánoční pořad ve vánočně vyzdobeném sále obecního úřadu, během kterého vystoupil Dětský folklorní soubor Valášek, Sbor Cantamus ze Lhotky pod Ondřejníkem, Slezský soubor Heleny Salichové, zahraniční hosté Biołopotocanie z Polska, Făgeţeana z Rumunska a domácí Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda. Koncertem diváky provázela Markéta Kyštáková a záznam z něj budete mít možnost slyšet na vlnách Českého rozhlasu Ostrava.

Festival Souznění každým rokem pomáhá lidem, kteří pomoc potřebují. I letos se během festivalu konala charitativní finanční sbírka. Ve spolupráci s Charitou Frenštát pod Radhoštěm a ředitelem firmy Ferrit byl během koncertu v Kozlovicích předán finanční dar Pepíkovi Maliníkovi z Mniší na vybudování nájezdové rampy pro jeho speciální vozíček. Všem, kteří přispěli, moc děkujeme!

 

Den 4 – Festival Souznění ve Frenštátě pod Radhoštěm nabídl přehlídku lidových písní i tradičních řemesel

Devatenáctý ročník festivalu Souznění pokračuje. Neděle 17. prosince 2017 je posledním letošním festivalovým dnem. V dopoledních hodinách se v chrámě Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách uskutečnila mše, kterou celebroval farář Vladimír Schmidt. V závěru mše vystoupil jeden z festivalových hostů – gorolská muzika Biołopotocanie z Polska.

Samotný závěr devatenáctého ročníku festivalu Souznění se uskutečnil ve Frenštátě pod Radhoštěm v neděli 17. prosince 2017. Od 15:00 se dveře zdejšího kulturního domu otevřely pro návštěvníky předvánočního jarmarku. Ve foyer byla ke zhlédnutí celá řada tradičních výrobků a řemesel. V horním patře vystavoval pan Pavel Orlík, který se věnuje řezbě betlémů. „Festival Souznění mám opravdu rád. Dříve jsem na něj chodil jako návštěvník, teď jsem se dostal na druhou stranu,“ říká. „Řežu betlémy z lipového dřeva. Takový střední betlém trvá zhruba dva měsíce, když řežu čtyři hodiny denně. Čím menší betlém, tím dá více práce,“ popisuje pan Orlík. Kdo chtěl, mohl ochutnat i potraviny z regionální gastronomie – například produkty pana Šmajstrly. „Nabízíme veškeré věci z pohanky. Od mlýnských výrobků, přes pohankové křupky a pohankové těstoviny. Vyrábíme už přes sto padesát let,“ říká Pavel Šmajstrla. Pohankové produkty jsou v okolí velmi oblíbené. „Lidé mají pohanku rádi a baví je ochutnávat nové věci,“ dodává.

V přízemí kulturního domu vystupovaly různé frenštátské hudební a pěvecké soubory – Komorní sbor Nyklband, pěvecký sbor Mateřídouška, Senzaband, valašský soubor Sedmikvítek nebo soubor Houslissimo. Sbor RukyNaDudy divákům představil pohádku „O bačovi, který falešně trúbil“. Festival Souznění se ve Frenštátě pod Radhoštěm konal již podruhé a zavítalo na něj několik nových návštěvníků. „Je dobře, že se podobné akce ve Frenštátě pořádají a že se na nich člověk může setkat s různými uměleckými řemesly, kterým se v poslední době nevěnuje už tolik lidí. Nejvíce mě ale stejně asi zaujaly vystoupení různých valašských souborů a pěveckých sborů,“ říká jedna z nich.

 „Všem přeji hezké svátky, zdraví a mnoho světla a míru v našich srdcích,“ popřál vedoucí souboru Făgeţeana Mircea Carţişorean.

Úderem osmnácté hodiny pak ve velkém sále kulturního domu začal slavnostní Galakoncert, který uváděl moderátor Radek Erben. Jako první se na pódiu představil domácí pěvecký sbor Senzaband. Děti malé i větší své vystoupení zvládly na jedničku. Po nich vystoupil první festivalový zahraniční host – gorolská muzika Biołopotocanie ze sousedního Polska. Dalším z vystupujících byl druhý festivalový zahraniční host, a to soubor Făgeţeana z Rumunska. „Dnes jsme představili koledy dubášů, které jsou typické pro západní část Rumunska. Dubášové hrají na bubny, které jsou vyrobeny z kozí kůže a jejich koledy pomáhají vyhnat zlé duchy z domovů a chránit dům po celý rok,“ sdělil nám vedoucí souboru Făgeţeana Mircea Carţişorean. Popsal nám i jednu z dalších rumunských tradic, která připadá na 9. ledna. „Mladí se oblečou do slámy a obličej si potřou černou barvou, která se skládá ze sazí a vepřové masti. Takto oblečeni a zabarveni jdou od domu k domu a potírají ostatní. I toto je tradice, která chrání lidi před zlými duchy,“dodává Carţişorean. „Všem přeji hezké svátky, zdraví a mnoho světla a míru v našich srdcích,“ popřál v závěru. Českou folklórní scénu na závěrečném Galakoncertě reprezentoval Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda. V rámci závěrečného Galakoncertu festivalu Souznění předal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo dvě ocenění „Mistra tradiční rukodělné výroby MSK“. Oceněni byli pan Pavel Kufa za obor uchované řemeslné tradice dřevo a řezbářství a v oboru klempířské a pokrývačské práce pan Richard Mlýnek. Gratulujeme!

Po krátké pauze se na pódium již objevila hlavní hvězda večera, kterou byla Markéta Konvičková se svou kapelou. Mladá zpěvačka zazpívala skladby ze svých pěti debutových desek a přidala i několik coverů z televizní show. To, že si zpěvačka koncert užívá a na pódiu se cítí jako doma, bylo jasné již během prvních písní. Diváky si v přestávkách mezi písničkami prověřila v tom, jestli už mají nakoupeny vánoční dárky nebo napečené cukroví.

Festival Souznění každým rokem pomáhá lidem, kteří pomoc potřebují. I letos se během festivalu konala finanční sbírka. Ve spolupráci s Charitou Frenštát pod Radhoštěm a ředitelem firmy Ferrit byl předán finanční dar v hodnotě 30 655 Kč na vybudování nájezdové rampy pro Pepíka Maliníka z Mniší. „Chtěla bych upřímně a ze srdce všem poděkovat. Za tuto částku vybudujeme nájezdovou rampu pro speciální vozíček, díky které bude přeprava Pepíka o mnohem snazší,“ okomentovala sbírku maminka Pepíka Maliníka.

„Příští rok festival oslaví své dvacáté výročí. Dvacet let je důkazem toho, že festival má své opodstatnění a že je o něj zájem. Budeme se tedy těšit na příští ročník,“ řekl starostka města Frenštát pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

V samém závěru Galakoncertu zazpívala Markéta Konvičková s Valašským vojvodou koledy Pásli ovce Valaši a Narodil se Kristus Pán. „Festival Souznění velice obohatil adventní čas v našem městě. Našli si k němu cestu lidi nejen místní, ale i z okolních obcí. Takže můžeme tvrdit, že festival spojuje celý region,“ řekla starostka města Frenštát pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. „Příští rok festival oslaví své dvacáté výročí. Dvacet let je důkazem toho, že festival má své opodstatnění a že je o něj zájem. Budeme se tedy těšit na příští ročník,“ dodala s úsměvem paní starostka.